YGS Ve LYS Puan Hesaplaması Değişiyor Mu?

YGS Ve LYS Puan Hesaplaması Değişiyor Mu?

Bu yıl eğitim bakanlığının değişmesiyle eğitimde yeni değişiklikler beklenmektedir. Bunlardan bazıları açıklanırken bazıları daha plan aşamasındadır. Bu değişikliklerden biri üniversiteye girmek için yapılan YGS ve LYS sınavları hakkında değişiklikler olup olmadığı yönündedir. Peki, YGS ve LYS sınavı değiştiği doğru mu? YGS Ve LYS Puan Hesaplaması Değişiyor Mu? Buna cevap verecek olursak: hayır, puanlama değişmemektedir.

Bu yıl eğitim alanında bizi köklü değişiklikler bekliyor olacak. Bunlardan biride üniversiteye girmek için yapılan sınavlardan YGS ve LYS hakkındadır. Fakat YGS ve LYS hakkında puan hesaplaması değişmemektedir. Milli Eğitim Bakanı olan Avni Avcı’nın değişmesi ve Yeni gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın eğitim alanında değişiklikler yapacağı bilinmektedir. Ama henüz YGS ve LYS’ de oluşabilecek bir puan değişikliğine değinmemiştir. ÖSYM’nin resmi sitesinde de buna dair bir bilgi yoktur. Bu yüzden bu tür haberlere itibar etmeyiniz. Peki, puan hesaplaması nasıl yapılır?

Sınavda yapılan 4 yanlış soru, aynı dalda 1 doğru sorunuza karşılık gelecek ve 1 doğrunuzu götürecektir. Hatalı sorular iptal edilecek ve herkesin doğru yaptığı belirtilecek. Sınav sonucunda aldığınız YGS, LYS ve okul puanınız birleştirilerek gerçek puanınız belirlenecek. Sınav sistemine ait olan puan değişikliği yakın bir gelecekte planlanmamaktadır ve eski sistem hala devam etmektedir. Her ne kadar gelecek sene eğitim sistemi hakkında değişiklikler görecek olsak her duyulana inanmamak gerekir. Sınav sistemi hakkında yapılacak olan değişiklikleri ayrıca ÖSYM’nin resmi sitesinde bulabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git