Ygs Puan Nasıl Hesaplanır?

Ygs Puan Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle her adayın, yanlış ve doğru cevapları belirlenir. Dört yanlış cevap bir doğru cevabı yok sayacak şekilde ayarlanır ve adayın o testten aldığı ham puan bulunur. Son sınıfta okuyan tüm adayların hesaplaması, yapılan testten alınan ana puan kullanılarak o teste ait ortalama ve standart sapması bulunur. Bulunan bu standart ve ortalama sapma kullanılarak bütün sınava giren adaylar için ortalama 50, standart sapma 10 olan sabit puanlar ile hesaplanır. Sınav sonrasında yapılan incelemelerde herhangi bir testte hatalı soru tespit edildiği takdirde ilgili testin o sorusu için herhangi bir cevap veren tüm adayların bu soruyu doğru cevapladığı kabul edilir.

Her yıl ortalama 2 milyon üniversite öğrencisi olmak için adaylarının yarıştığı YGS’de en alt sınır olan baraj puanı yükseltildi. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), YGS baraj puanını 140’tan 150’ye çıkararak önceki yıllarda 16 net yapan aday barajı geçerken artık 20 net yaparak barajın geçilmesi için karar alınmış oldu. 20 net yaparak 150 barajını geçecek olan adaylar, ikinci aşama olan LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavına girmeye hak kazanacaklar.

Orta Öğretim Başarı Puanı

100 üzerinden diploma notları 5 ile çarpılı ve OBP değer aralığı meydana gelir. OBP, tüm adaylar için tek bir katsayı olarak kullanılan yani 0.12 katsayısı ile çarpıldıktan sonra okuldan gelecek olan net puandır. En düşük notlara sahip olan öğrenciye okuldan 30 puan gelirken (0.12 x 250=30), en yüksek notlara sahip olan öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) puan gelecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git