Üniversiteye Sınavsız Geçiş Kalkıyor Mu?

Üniversiteye Sınavsız Geçiş Kalkıyor Mu?

Her gencin hayalini süsleyen üniversite eğitim hayatı, türlü zorluklara gebe olan uzun bir süreç. Tüm eğitim hayatının üniversite için odaklanması, gençlerin gerçekten zor bir yoldan geçmesine neden oluyor. Sıkı bir çalışma temposu içinde olan üniversiteye hazırlanan adaylar, yeni bir üniversite maratonunu da geride bıraktı. Sıra alınan puanlara göre tercih yapmaya geldi.

Meslek lisesi mezunu öğrencilerin üniversitelerin ön lisans programlarına geçişleri, bu yıla kadar sınavsız olabiliyordu. Meslek lisesi mezunu öğrenciler, meslekleriyle ilgili 2 yıllık üniversitelere sınavsız girebiliyor ve bu strese girmeden meslek sahibi olabiliyorlardı. Bu yıl yapılan son dakika değişikliğiyle, bu sistem büyük bir şekilde değişikliğe uğrayacak, yepyeni bir yerleştirme sistemine geçiş yapılacak. Yapılan son dakika değişikliği akıllara üniversiteye sınavsız geçiş kalkıyor mu? sorusunu getiriyor. Bu yıla kadar yapılan uygulamada, meslek lisesi mezunlarına öncelik tanınan ve kontenjanları meslek lisesi öğrencilerine ayrılan meslek yüksek okullarında, bu yıldan itibaren, hem meslek lisesi öğrencileri için, hemde YGS sınavına giren öğrenciler için iki çeşit kontenjan ayrılacak. Bu durumda, meslek lisesi öğrencilerinin, meslek yüksek okulları için ayrılan kontenjan sayılarında düşüş meydana gelecek.

Ancak daha adil bir yerleştirme sistemini de beraberinde getirecek olan yeni sistemde, yapılan değişikliğin son dakika yapılmış olması, meslek lisesi öğrencileri arasında sıkıntıya yol açtı. Sınavsız olarak meslek yüksek okuluna yerleştirileceğini düşünen birçok meslek lisesi öğrencisi, YGS sınavına girmediğinden, yerleştirme konusunda büyük bir riske girmiş oldu.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git