Üniversite Diploması Bana Hangi Kapıyı Açar?

Üniversite Diploması Bana Hangi Kapıyı Açar?

Üniversite sınavlarının heyecanının yaşandığını son günlerde, bir çok kişinin merak ettiği üniversite diplomalarını aldıktan sonraki süreç, ülkemiz için aslında pek iç açıcı sayılmaz.

Bir çok kişinin diplomasını aldığı mesleği yapma şansının olmadığı günümüzde, işsizlik sorunu süreklidir. Ayrıca belirli pozisyonlarda uzman kişiler yerine daha düşük ücretle çalışan uzman olmayan kişilerin tercih edilmesi durumu yaşandığından okul biter bitmez iş hayatına atılma şansı yoktur. Zaten diplomayı alınca direk uzman olma şansı olmayacağı için mutlaka biraz deneyim kazanmak ve staj uygulamalarına katılmak gerekmektedir.

Bu uygulamalar sonrasında yapacağınız mesleğin gereklerini sürekli güncellemeniz, seminer ve eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Bu nedenle deneyimli ve donanımlı olarak yola çıktığınızda, rakiplerinizden farkınızı belli etmeniz gerekmektedir.

Sürekli Eğitim

Okul bittikten sonra da eğitiminize devam etmeniz, güncel mesleki bilgileri kullanmanız ve kendinizi her alanda geliştirmeniz önemlidir. Aksi halde verimli bir çalışan olma izlenimi sağlanamayacağı için, kişisel gelişim önemlidir.

Sadece mesleğiniz ile ilgili değil, kişisel gelişiminiz ile ilgili olarak da bir çok çalışma yapmanız iyi bir etki yaratacaktır. Meslek seçiminde doğru bir karar verip vermediğinizi anlamak için iş hayatı bu seçiminizin doğruluğunu tartabileceğiniz en önemli yerdir. Her zaman pratik ve teorik birbirleri ile aynı olamayabilir. Bu yüzden en doğru seçim, işiniz ile ilgili pratik yaptığınız dönemde ortaya çıkacaktır. Meslek seçiminde profesyoneller ile görüşerek fikir sahibi olabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git