TÜM ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM BİLGİLERİ, YÖKSİS ÜZERİNDEN ALINACAK

TÜM ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM BİLGİLERİ, YÖKSİS ÜZERİNDEN ALINACAK

Günümüzde her şeyde olduğu gibi eğitim sistemimizde de sürekli gelişmeye yönelik yapılmakta. Kimi yapılanı eleştiriyor olsak da YÖKSİS birçok konuda kolaylık sağlayacak.

TÜM ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM BİLGİLERİ, YÖKSİS ÜZERİNDEN ALINACAK şekilde hazırlanan otomasyon aslında hepimizin yakından bildiği MEBSİS sisteminin akademik boyuta uyarlanmasından ibaret. Söz konusu sistemin sağlayacağı bazı avantajlar mevzun öğrencinin yada hala eğitimine devam eden öğrencinin diploma dışında da ilgili üniversiteyle bağını rahatlıkla gösterebileceği bir kolaylık ve resmi bir taban oluşturmakta. Yıllardır ülkemizde büyük sıkıntı olan sahte diploma bu sistem sayesinde yüksek ölçüde temizlenmiş hatta artık kimsenin bu yola baş vuramayacağı bir ortam oluşturacak. YÖKSİS te bulunan bilgilerin tamamı kişilerin özel bilgi beyanı ve eğitim süreçlerini taşıdığından karşılaştırma yapılması kolaylaşacağı gibi arşiv kaybı sıkıntılarını da tamamen ortadan kaldıracak. Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri dışında akademik eğitim veren yurt dışı üniversiteler ve askeri yüksek öğretim kurumları YÖKSİS e bağlı olamadığından eğitim bilgileri halen devam ettiği gibi ÖSYM başvuru merkezlerine yapılacak resmi taleple alınacaktı.

YÖKSİS te mevcut bilgiler elektronik bilgi geçişiyle ilgili üniversiteler tarafından sağlandı. Ancak bu çalışma sırasında herhangi bir sebepten dolayı hatalı geçiş olması durumunda üniversitede eğitim gören veya mevzun olmuş kişi kendi üniversitesinde yapacağı müracaatla hatalı işlenmiş bilgisini düzeltebilecek. YÖKSİS üzerinden alınacak bilgi resmi olarak geçerli kabul edilecek ve düzeltilmemiş bilgi sorumluluğu ilgili bireye ait olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git