Taşerona Kadro Tasarısı 2018’e Mi Kaldı?

Taşerona Kadro Tasarısı 2018’e Mi Kaldı?

Her seçim öncesi taşeron işçilerinin gözü kulağı hükümete çevrilmektedir. 2015-2016-2017 yıllarında taşeron işçilerine verilen sözler hep askıda kaldı umutlar 2018 yılına kaldı.

Taşeron İşçi Nedir?

Taşeron işçiyi, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin yerine getirilmesi ve aksatılmadan , sürekliliğini sağlamak için asıl işi yapanın yanında ihtiyaca binaen yardımcı olarak işe alınan insan olarak tanımlamak mümkün . Asıl işçi ile aynı işi yapmalarına rağmen ücret olarak daha az ücret almakta ve sosyal hakları daha kısıtlı olmaktadır. Sözleşme prosedürlerine göre çalıştırılırlar. Genelde kurumların temizlik ve angarya getir götür işleri taşeron işçilere verilmekle birlikte fiş kesme ,güvenlik, şoför sekreterlik gibi konumlarda da görevlendirilirler. Müteahhit elemanı olarak ta tanımlanan taşeron işçiler her yönden hak kaybına uğramaktadırlar.

Taşeron İşçiler Başka Bahara

Taşeron işçilere bazı yasal düzenlemeler sağlandığı bilinmektedir. Kıdem tazminatı, izinler, yemek ve servis gibi. Bu düzenlemeler taşeronu hoşnut ettiyse de yeterli bulunmadı. Taşeron işçilerin tek isteği 657 sayılı kanun kapsamında görevlendirilerek tüm haklarının verilmesidir. Sayıları 600 bini geçen taşeron işçi sayısı hayli fazla olduğundan güçlü bir oy potansiyeline sahip olmakta ve o sebeple her seçim döneminde ya da yaptıkları çeşitli basın açıklamaları ile seslerini hükümete ve siyasi partilere duyurmak istemektedirler. Sivil toplum sendikalarının da haykırışlarına kulak vermelerini istemektedirler. Gündeminde zaman zaman Sosyal Çalışma Bakanlığınca yapılan açıklamalarda 2017 için Hükümetin taşeron işçilere yönelik bir çalışması olmadığı belirtiliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git