Taşeron İşçilerin Kadro Beklentisi

Taşeron İşçilerin Kadro Beklentisi

Taşeron işçiler ile ilgili merakla beklenen haberler ve son dakika gelişmeleri gelmeye devam ediyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan son açıklamada taşeron işçilerin kamudaki istihdamı kapsamında yapılan çalışmalarda nihai sonuca yaklaşıldığı belirtildi. Bu çalışmaların kısa zamanda sonuçlandırılarak Başbakan Binali Yıldırım tarafından gerekli açıklamaların önümüzdeki süreçte yapılacağını açıkladı. 750 bini aşan sayıdaki taşeron çalışanın büyük bir merakla beklediği düzenlemede takvim netleşmekle birlikte bazı bakanlıklar ve kamu kurumlarındaki hizmetler dolayısıyla yapılan sözleşmelerdeki hükümlerde herhangi sorun çıkmaması için detaylı çalışmalar devam ediyor.

Kadro Gelecek Mi?

1 Kasım seçimlerinden sonra hükümet kadroya geçirileceği müjdesini vermişti ve kapsamlı bir çalışma süreci başlamıştı. Öncelikle tüm taşeron işçiler bu kapsamda güvenlik ve arşiv araştırmasına girecek. Bu sonuçları olumlu olmayan personeller bu düzenlemeden kesinlikle yararlanamayacak. FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle ilgileri olup olmadıklarına da detaylı olarak bakılacak.

657 sayılı yasanın 48’inci maddesinde yer alan suçlara da bakılacak. Yani devletin güvenliğine karşı tüm suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma gibi tüm suçlardan mahkum olmamak koşulu da bu personellerde aranacak. Taşeron işçiler kamuda özel statülü sözleşmeli personeller olarak hemen istihdam edilecek.

Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı işleri veya görevleri bu kapsamda yapmaya devam edecek. Herhangi bir nedenden dolayı görevden ayrılmaları ve ölüm durumlarında sözleşmeli personel pozisyonları tamamen iptal edilecek. Her bir çalışan için 3’er yıllık olmak üzere iş sözleşmesi hazırlanarak imzalanacak. Bu personeller çakılı sözleşmeli kabul edilecek. Yani herhangi bir şekilde atama veya sevk isteyemeyecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git