Sözleşmeli Öğretmenlik Ön Başvurusu

Sözleşmeli Öğretmenlik Ön Başvurusu

MEB’e bağlı kurumlarda çalışmak isteyen pek çok öğretmen adayı bulunmaktadır. Yalnız tek sıkıntı adaylarımızın yetersiz kontenjandan dolayı atanamayıp açıkta kalmasıdır.

Gündemimizde olan darbe olaylarından ötürü açığa alınan öğretmenlerin yerine MEB 50 bin öğretmen ataması olacağını duyurmuştur. 2016 Eylül ayında bunun için ilk adım atılacak. Peki, sözleşmeli öğretmen adayı olmak için ne yapmak gerekir, sözleşmeli öğretmenlik ön başvurusu nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ilk adımların 2017 Şubat ayında olacağını duyurdu. Ancak daha hızlı bir şekilde olması açısından yaz aylarında Eylül ayında da yapılabilir şeklinde bir açıklama da ekledi. Sözleşmeli öğretmenlik için ilk olarak ilkatama.meb.gov.tr adresinden ön başvuru sistemine giriş yapmalısınız. Karşınıza gelen sayfadan e-Devlet şifresi veya sistem üzerinden giriş kısmına tıklayarak giriş yapmalısınız. Girişi tamamladıktan sonra okuduğunuz branş ve mezun olduğunuz bölüm kısmından alanınızı seçebilirsiniz. Daha sonra başvuru ve atama duyurusunu okudum kutucuğunu işaretleyerek giriş yapın. Sırasıyla kimlik bilgileri gibi bilgilerinizi isteyen alanları doldurduktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra ön başvurunuz tamamlanmış demektir. Başvurular değerlemeye alınırken öğretmen adayları KPSS puanına göre sıralanacak, adaylar daha sonra mülakata çağrılacak. Yüz yüze yapılan mülakatlarda öğretmen adayları yetkinlikleri açısından değerlendirmeye alınacaklar. Ataması yapılan öğretmenler 5 yıl aynı şehirde görev yaptıktan sonra kadroya alınacak, 3yıl kadrolu çalıştıktan sonra istediği ile tayinini isteyebileceklerdir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git