Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvurusu

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklama ile birlikte tüm öğretmen adaylarına, sözleşmeli öğretmenlik alımlarının yapılacağını duyurdu. Yeni sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliği ile birlikte 14 bin öğretmen adayı doğu illerinde görev yapacak. Bu kanunla görev yapacak kişiler ilk aşamada batıda görev alamayacaklar. Doğuda gerekli görev sürelerini dolduran öğretmenler, bunun ardından batı illerine tayin isteyebilecekler ve görev süreleri sonunda kadroya geçebileceklerdir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlik başvurusu için KPSS puanının en az 50 olması şartı belirlendi. Adaylar ön başvurularını internet üzerinden Ağustos ayında yapacaklardır. Ön başvurunun ardından, adaylık için uygun görülen adaylar ayrı bir mülakata alınacaklardır. Adayların öğretmen olabilmek için bu mülakatı da başarıyla geçmeleri gerekmektedir. Mülakatlarda da başarı sağlayan adaylar açıklanan doğu illerine tercih verecek ve görev alacakları okulun açıklanmasını bekleyeceklerdir.

Bu yeni kanun ile birlikte ücretli olarak görev yapan öğretmenlerin yerini, sözleşmeli öğretmenler alacaktır. Sözleşmeli öğretmenlerin görev süreleri 5 yıl olacaktır. Yani bir öğretmen sözleşmeli olarak gittiği okulda 5 yıl görev süresini doldurduktan sonra kadroya alınabilecektir. Sözleşmeli öğretmenlerin aldıkları maaşlar, kadrolu olarak çalışanlarla aynı ayarda olacaktır. Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan sözleşmeli öğretmenlere aynı zamanda 400-500 TL civarında bir ek ödeme yapılması da gündemde olan konulardan birisidir. Bu tazminata nöbet ücreti, kurs ücreti gibi ücretler de eklenince 4 bin ile 5 bin TL arasında değişen maaşlar sözleşmeli öğretmenlere verilebilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git