Sınav Stresini Yenmek İçin Neler Yapmalı?

Sınav Stresini Yenmek İçin Neler Yapmalı?

Türkiye de her okuyan gencin KPSS, YGS, LYS, ilkokul, lise, üniversite sınavları gibi yollardan geçmedikçe eğitim hayatlarının sona ulaşmayacağını herkes bilir. Bu gibi sınavlarda bilen, çok çalışan ya da az çalışan öğrencilerin ne denli stres yaşadığını biliyoruz. Sınav için 8-10 saat kadar başını kitaplardan kaldırmayıp yemesi içmesi dahi anne ya da baba tarafından odalara kadar getirmek öğrencilere bedensel ve ruhsal sağlıklarına zarar verebilir. Ne kadar fazla çalışma olursa o kadar başarı olacağına inanıyoruz ama bu yanlış bir bilgidir.

Bazı konularda stres yapmak ama miktarına dikkat edildiği müddetçe hayatımızın ilerlemesi için son derece önemlidir. Amerikan Birleşik Devletlerinde sınav stresi %20 oranında iken, Türkiye de ise bu oran %65-70 civarındadır.

Stres, hayatımıza yol gösteren anne, baba ya da öğretmenler gibi uyaran kişilerle karşı karşıya kaldığında öğrencinin bedensel ve ruhsal aldığı değişikliklerdir. Karın ağrısı, baş ağrısı, titreme, uyku düzensizliği, yeme içme alışkanlığının değişmesi bedensel değişiklik olup sinirli olmak, karamsar olmak, korku, mutsuzluk, endişeli tavırlarda ruhsal değişikliktir. Bu gibi belirtiler çocuklarınız da varsa stresi ortadan kaldırmak için bilen birilerinden yardım alarak en kısa zamanda el atmamız gerekir.

Sınav stresi oluşmaması için özellikle çevrenin ve ailenin yüksek beklenti içerisinde olmaması gerekmektedir. Öğrencinin sınavı gözünde büyütmemesi, sınavın kötü geçeceğini, başarısızlığıyla değerlendirileceğini düşünmemesi lazımdır. Sınavın ehemmiyetini bilmeli derslere gömülmeden vakitlice çalışmalıdır. Bunun yanı sıra sınav stresine en iyi geldiği tespit edilen Paintball oyununu oynamayı denemeli. Peki, bu oyun nasıl oynanır ve neden bu oyun oynanmalıdır?

Paintball her yaşa ve her kesime hitap eden bir oyundur. Takım oyunu olup strateji gerektirir. Güvenlik acısından sorun olmayan ve spor yaptıran bir oyundur. Hızlı hareket ederek vücudunuzu, strateji ile de beyninizi kullanmış oluyorsunuz. Mekânın ormanlık geniş ve dinlenip yemek yenebilecek piknik alanına benzer bir ortam olması lazımdır. Ailecek veya sınıf arkadaşlarınızla rahatlıkla oynayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre Paintball oynamak kişide %12 oranında stresi giderdiği belirlenmiştir. Bütün öğrencilerimize her alanda stressiz başarılar dileriz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git