Sayıştay KPSS Puanlarıyla Personel Alımı

Sayıştay KPSS Puanlarıyla Personel Alımı

Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay Başkanlığı, denetçi yardımcılığı kadrosu adı altında personel alımı yapacağını resmi internet sitesinden açıkladı. Sadece Kamu Personeli Seçme Sınavına girmenin yeterli olmadığı personel alımlarında adayların belirlenen alan sorularını da cevaplamış olma zorunluluğu bulunuyor. Adayların başvuru yapabilmeleri için KPSS48 puan türünün hesaplanmış olması gerekiyor. Adayların kabul edileceği kadrolar için, Sayıştay Başkanlığı ayrıca yapacağı mülakat ve yazılı sınav sonuçlarına göre açıklanacak kadrolara yerleşim sağlayabilecektir. Kaç boş kadro bulunduğu ise Sayıştay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden ileriki günlerde paylaşılacaktır.

KPSS48 Nedir Kimler Başvurabilir    

KPSS48 puan türü bazı kurumların (özellikle A grubu kadrolar; uzman yardımcılığı, denetçi yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı gibi) alım yaptığı puan türüdür. Sayıştay bu seneki denetçi yardımcılığı kadrosu için bu puan türü ile alım yapacağını açıklamıştır. Bu puan türünün hesaplanabilmesi için adayların; genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimlerini içeren ilk oturumun dışında, alan bilgisini belirleyen sınavlara da katılmış olması gerekir. Adayların ilk oturumdaki genel yetenek puanının %10’u, genel kültür puanının %10’u; diğer oturumlarda gerçekleşen hukuk puanın %20’si, iktisat puanının %10’u, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri puanının %20’si, kamu yönetimi puanın % 15’i, uluslararası ilişkiler puanın %15’i hesaplanarak KPSS48 puanı belirlenir.

Kimler Başvuru Yapamaz

Sayıştay Başkanlığı’nın belirlediği kadrolara lise mezunları, ön lisans mezunları ve alan bilgisinin ölçüldüğü sınava katılmayan lisans mezunları başvuru yapamaz. Sayıştay Başkanlığı 2016 KPSS sonuçlarına göre KPSS48 puan türü ile alım yapacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git