Pomem’e Giriş Yönetmeliği Değişti Mi?

Pomem’e Giriş Yönetmeliği Değişti Mi?

POMEM’e giriş yönetmeliğinde bu yıl bazı değişiklikler getirilerek girecek adaylara bilgi aktarımı gerçekleştirildi. Yapılan değişiklikler arasında öncelikle şehit veya vazife malulleri yer almaktadır. POMEM yönetmeliğinde yapılacak olan değişikliklerde o yıla ait kontenjanın vazife malulleri ve şehit ailelerinin eş veya çocukları belirlenen kontenjandan yana devre dışı bırakılacaktır. Yine şehit ve vazife malullerinin eş ve çocukları sınava girdikleri zaman yerleşmeleri için gerekli puanın en az yüzde seksenini almış olmaları gereklidir. Sınava girecek adayların belirlenen ücreti yatırmaları ve bu ücretlerin devletin döner sermayesine ekleneceği belirtilmiş ancak şehit aileleri ve vazife malullerinden ücretin alınmayacağı açıklaması getirilmiştir.

Öncelikle sağlık sınavına tabi tutulan adaylar geçtikleri takdirde fiziki sınava tabi olmaya hak kazanacaklardır. Bayan veya erkek adaylar için farklı prosedürlerin geçerli olduğu bu bölümde maddeler ilgili bakanlıkça ortaya konulduktan sonra ortaya konulacaktır. Adayların sıralamasında bazı kriterler ele alınacağı açıklanmış ve bunlar arasında da KPSS şartı, fiziki yeterlilikten alınan puan ve sözlü yapılacak olan mülakat sınavı etkili olacaktır. Bu kısımda KPSS puanının yüzde otuzu, mülakat sınavının yüzde kırkı, yeterlilik sınavının da yüzde otuzu baz alınarak değerlendirmeler tamamlanacaktır.

POMEM’e Başvuru Yaparken Yaş Önemli Mi?

POMEM sınavına girecek olan adayların bayan ya da erkek fark etmeksizin kişilerin sınava girerken on sekiz yaşı doldurmak ve otuz yaşından da gün almamış olmak gibi bir şart bulunmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git