POMEM Başvuruları Ne Zaman?

POMEM Başvuruları Ne Zaman?

POMEM Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin kısaltmasıdır. Ülkemizin Emniyet birimlerinde görev alacak olan Polislerin yetiştirilmesinde ve görev birimlerinde hazır hale getirilmesi için kurulmuş olan bir eğitim birimidir. Burada eğitim görecek olan adayların 4 yıllık fakülte eğitimine eşdeğer niteliklere sahip olması gereklidir.

Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olanların ve sonrasında KPSS sınavından yeterli puanları alanların başvurabildikleri bu eğitim birimi, öğrencilerine 6 ay süren teorik ve uygulamalı eğitim vermesinin ardından görevlerine hazır bir hale getirilmesini sağlamakla yükümlüdür. Bu eğitimleri eksiksiz tamamlamak ve yapılan sınavlardan geçerli notları alabilmek şartları ile polis olunup atanabilmek mümkün olmaktadır.

Polis Meslek Eğitim Merkezi Başvuru Şartları ise şöyledir: Öncelikle T.C vatandaşı olmak, 4 yıllık yüksekokul mezunu olmak, 29 yaşından gün almamış olmak, Belirli boy ve kilo tanımlamalarını karşılamış olmak (erkekler için boy minimum 1.67 kadınlar için ise 1.65), sağlık yönünden hiçbir sıkıntısı bulunmamak ve belirtilen şartları taşımak, uyuşturucu ve keyif verici maddeleri kullanmıyor olmak ve yasadışı tabir edilen tüm işlerden uzak olmak, sabıka kaydı bulunmamak, herhangi bir davaya müdahil olmamak, herhangi bir siyasi parti ile üyelik ilişkisi bulunmamak, nikahsız bir ilişki içinde beraber yaşamamak, silah taşımaya ve kullanmaya gerekli olan psikolojik ve hukuki bir engel taşımamak, Kamu Personeli Seçme Sınavlarından POMEM tarafından belirtilen en düşük puan barajını aşmış olmak ve hakkınızda yapılacak olan ilgili mevzuat uyarınca soruşturma ve bilgi toplama işlemlerinde olumsuz bir bulgu ile karşılaşılmaması durumunda belirtilen şartları sağlamış olmaktasınız. Bu şekilde POMEM eğitimlerine hak kazanmış olmaktasınız. POMEM başvuruları KPSS sonuçlarının belli olmasına müteakiben ortalama 20-30 gün içerisinde açıklanmaktadır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git