Pedagog Olmak İçin Ne Yapılmalı ve Şartları Nelerdir

Pedagoglar son zamanlarda ortaya çıkan Adalet Bakanlığı’na pedagog alınması ile ilgili haberin ayrıntılarını merakla bekliyor. Üniversitelerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanlarından mezun olan ve pedagoji alanında yeterli eğitimi almış olan kişiler Adalet Bakanlığı’nda pedagog olarak işe başlayabilecektir. Pedagoji alanı ile ilgilenen ve bu alanda çeşitli çalışmaları bulunmakta olan 2 farklı kişinini Facebook yorumları ise şu şekildedir: “ Pedagog olarak çocuk mahkemeleri ve aile mahkemelerinde çalışmaktayız. Çocuk mahkemelerinde yaptığımız iş suç işlemiş olan çocuklarla çeşitli görüşmeler yapmak, onları suç işlemeye teşvik eden sebepleri araştırmak gibi işlerdir. Ayrıca bu görüşmelerden sonra görüşülen çocuklarla alakalı sosyal inceleme raporları yazılmaktadır. Aile mahkemelerinde yaptığımız işler ise boşanma ve boşanma sonrası çocukların velayeti gibi davalar ile uğraşmaktur. Bu işlerin sonunda da yine rapor hazırlanmakta ve hem boşanmaya hem de çocukların velayetine ilişkin raporlar gerekli birimlere teslim edilmektedir. Fakat birçok kişi bu durumdan memnun değil. Çünkü o kadar zaman harcayıp rapor hazırlamamıza rapmen çoğu zaman raporlarımız dikkate alınmıyor. Ayrıca görevde yükselme gibi bir şansımız da bulunmuyor.” Bir diğer yorum ise şu şekildedir: “ Memur alımı yapılırken baz alınan sınav çift senelerde yapılmış olan KPSS oluyor. 2400 TL asgari maaşımız bulunuyor. Bu ücret yapılan işlere göre değişebiliyor. Yazılan rapor sayısına, gelir çocuk mahkemesi durumuna göre bu maaş değişim gösterebilmektedir.” Bu kişilerin yorumları çok parlak olmasa da işinden oldukça memnun olan birçok kişi bulunuyor. Özellikle pedagoji alanında çalışmayı çok isteyen kişiler Adalet Bakanlığı’nın bu haberine oldukça sevinmiş görünüyor. Pedagog alımları ile ilgili olan ilanı da haberimizde bulabilirsiniz. Pedagog alım ilanı hakkında sizlere şu bilgileri verebiliriz:

  • Başvuru şartlarını eksiksiz olarak taşıyan kişiler KPSS B Grubunun KPSS3 puan türü baz alınarak yerleştirilecektir. Bunun için çalışacak kişi sayısının 5 katı kadar aday sözlü sınava tabi tutulacaktır. Yapılacak elemeye göre normal kişi sayısı kadar çalışan alınacaktır. Atamalarda hem KPSSP3 puanı hem de sözlü sınav puanı etkili olacaktır. Yerleştirme işlemi en yüksek puandan en düşük puana doğru yapılacaktır.
  • Adayların bulundurması gereken şartlar ise şunlardır: Güvenlik sorgusunda herhangi bir problemi çıkmamış bulunmak, devlet memurları ile ilgili olan kanundaki tüm şartları taşıyor olmak, çalışılacak alana göre yeterli bilgi birikimine sahip olmak. ( Aile Bakanlığı’na mütercim olarak atanacak kişiler için müretcim-tercümanlık mezunu olmak, istatistikçi olarak atanacak kişiler için istatistik bölümünden mezun olmak, mühendis olarak atanacak kişiler için elektrik-elektronik mühendisliği bölümü mezunu olmak, psikolog olarak atanacak kişiler için psikoloji bölümünden mezun olmak ve yazımızın asıl konusu olan pedagog olarak atanmak için psikolojik danışmanlık ve rehberlik programından mezun olmak)
  • Başvuru için istenen belgeler ise başvuru formu, özgeçmiş (fotoğraflı), mezun olunan üniversitenin diploması ya da onaylı diploma örneği, KPSS sonuç belgesi, güvenlik formudur.
  • Sözlü sınav için sınav yerleri açıklandığı zaman sınav yerlerinizi Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.
  • Sözlü sınav toplam 100 puan olarak yapılacaktır. 100 puanın alanlara ayrılmış hali ise şu şekildedir: Genel Kültür 20 puan, İnkılap Tarihi 20 puan, Alan Bilgisi 40 puan, Anlama ve Kavrama 20 puandır. Sözlü sınavda başarılı olabilmek için 100 puan üzerinden alınabilecek olan en az puan 70’dir.
  • Sınav sonuçları açıklandığı zaman adaylar sınav sonuçlarına Adalet Bakanlığı’nın resmi internet sitesi olan adalet.gov.tr üzerinden ulaşabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git