ÖSYM Soruları Zorluk Derecesine Göre Sınıflandırılacak

ÖSYM Soruları Zorluk Derecesine Göre Sınıflandırılacak

Ülkemizde her gelen devlet yönetimi bir öncekinin yaptığı düzenlemeleri beğenmediği ve yerine yenilerini yapmak istediği için eğitim sistemimiz sürekli olarak değişmektedir. Okutulan kitapların içerikleri, içerisinde bulunan değerler, ezberci sistemler. Öğrencilerin omuzunda ki yük her geçen gün artmaktadır. Durum böyle iken bir de girdikleri sınavlar da hiçbir ayırt edici yan bulunmamaktadır.

Bu açıdan bakıldığında ÖSYM’nin yeni aldığı kararla soruları zorluk derecesine göre sınıflandırması iyi bir şeydir. Çünkü her soru eşit puana sahip olursa çözen öğrenci için matematikte bir temel sayıları sorusu ile çok zaman alacak bir havuz problemi aynı puana sahip olacaktır. Bu durumun hiçbir ayırt ediciliği yoktur. Bir Finlandiya’nın eğitim sistemine baktığımızda aynı durumu göremeyiz. Oturmuş bir sınav sistemi, eğitim sistemi vardır. Zaten dünya ortalamasına bakıldığı zaman en iyisi onlardır.

Çoğu ülkede eğitim işleri para ile döner. İyi okullar paralı, zengin çocuklarının gidebileceği okullardır. Bu durum böyle olduğu için sınıf farklılıkları meydana gelir. Bir yandan bilinçli bireyler yetişirken bir yanda sorgulamayan, ne denirse onu yapan bireyler yetişmektedir. Eğitim sisteminde ki farklılıklar para ile giderilmeye çalıştığı için bu durum bu hale gelmiştir. Ne yazık ki ülkemizde bu durum aşılamamakta hatta giderek daha geri gitmektedir. En azından bu tarz yapılan ufak tefek değişiklikler öğrencilere umut vermektedir.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git