ÖSYM İptal Edilen Sorular Nasıl Değerlendirilir?

ÖSYM İptal Edilen Sorular Nasıl Değerlendirilir?

ÖSYM ( öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi) yaptığı sınavlarda bazen hatalı olarak hazırlanmış sorular sorar. Sınav sonrasında ise bu soruları iptal eder. ÖSYM’İN yaptığı sınavlar arasında: KPSS, YDS, ALES, JANA, YGS VE LYS, EKSPSS, TUS, DGS, YDUS, ALS, DUS gibi sınavlar bulunmaktadır. Peki, bu sınavlarda sorulan hatalı sorulara ne olur? ÖSYM iptal edilen sorular nasıl değerlendirilir?

ÖSYM de tarafından hazırlanan ve sunulan sorular iptal olduğunda genelde bunun sebebiyetini üstlenerek sınava giren herkesin o soruyu doğru yaptığını kabul eder. Bu sayede ister işaretlemiş olun, ister olmayın o sorudan puan alırsınız. Bu tür sorular her yıl karşılaşılan sorular olup, yılda bir iki tane soru iptal olmaktadır. Bu soruda var olan sorun yüzünden sınava giren herkeste mağduriyet olmaması adına yapılmaktadır. Bu sistem hem öğrenciler hem de eğitimciler tarafından desteklenen bir sistemdir.

ÖSYM hakkında sınav sisteminin değişeceği yönünde haberler yer almaktadır. Bu haberlerden bazıları iptal edilen sorularda puan verilmeyeceği, geçersiz sayılacağı hakkında haberlerdir. Peki, bu haberin aslı var mı diyecek olursanız. ÖSYM henüz böyle bir açıklama yapmış değil. Bu yüzden bu tür haberlere inanamamak gerekir. Her ne kadar Milli Eğitim Bakanının değiştiği bu dönem içinde eğitimde köklü değişiklikler beklense de henüz ÖSYM’de iptal edilen sorular hakkında bir haber çıkmamıştır. En azından bu sene böyle bir şey olmayacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git