Önlisans Ve Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları!

Önlisans Ve Ortaöğretim Mezunları İçin Nitelik Kodları!

Her yıl milyonlarca memur adayı KPSS’ye girmektedir. KPSS sonrası yapılan merkezi yerleştirmelerde memur adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Birçok memur adayının merkezi yerleştirmeler konusunda tercih yaparken dikkatli olmaması sonrası büyük hüsran yaşanabilmektedir.

Örnek olarak KPSS’den yüksek puan alan bir memur adayı nitelik kodlarına dikkat etmezse puanı ne kadar yüksek olursa olsun hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Sınava giren önlisans ve ortaöğretim mezunları kendi eğitim durumlarına göre tercih başvurusu yapabilmektedir. Ortaöğretim mezunu bir memur adayının önlisans kadrolarına başvuru yapmaması gerekmektedir.

Nitelik Kodlarının Anlamları

KPSS’ye giren memur adayları için büyük önem taşıyan nitelik kodlarının iyi bir şekilde kavranması gerekmektedir. Adayların nitelik kodlarını öğrendikten sonra bölümleri ile ilgili kadrolara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bazı kadrolarda birden fazla nitelik kodu yer alabilmektedir. Bu da dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Kadro başvurularında adayların karşılaştığı nitelik kodları, ÖSYM tarafından açıklanmaktadır. Diğer taraftan memur adaylarının tercih yaparken bir uzmanın eşliğinde tercih yapması da hata yapılmaması açısından önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Memur adayları tercih yaparken nitelik kodlarını tek tek incelemek zorunda değildir. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden adaylar arama butonuna tıklayarak kendileri için uygun olan nitelik kodlarına ulaşabilmektedirler. Böylelikle bir taraftan vakit kaybı önlenmiş olurken diğer taraftan da hata yapma olasılığı büyük ölçüde azalacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git