Öğretmenler, Anne- Babalar Ev Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olmalılar?

Öğretmenler, Anne- Babalar Ev Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olmalılar?

Ev ödevleri, okulda işlenen derslerin kapsamlı olarak anlama ve yorumlama yöntemiyle evde çocuklarımızın öğrendiklerini pekiştirmesi amacıyla verilir. Gün içerisinde öğretmenler tarafın öğretilen konuların, öğrenciler tarafından anlama ve yorumlama yöntemiyle yapması, öğrencinin başarı sağlaması için oldukça önemlidir. Ev ödevi konusunda zorluk çeken öğrencilerin yakındığı en büyük konu ödevlerin sık ve fazla verilmesidir. Öğretmenin, öğrenciye ev ödevi vermesinin en büyük amacı öğrenme kabiliyeti arttırarak ilgili konunun daha iyi anlaşılabilir hale gelmesini sağlamaktır. Öğrenci ev ödevi yapma konusunda sıkıntı çekmemesi öğretmenlere, anne ve babalara çok büyük sorumluluk düşmektedir. Her anne ve baba çocuğunun başarılı olması konusunda telkinler vererek çalışmasını öğütleyici konuşmalar yapmaktadır.

Öğrenciler okulda öğrendikleri konuları evde pekiştirmek için öncelikle derslerini iyi okuyup anlamalılardır. Ezber usulü ile yapılan ödevler öğrencilerin başarılı olmasının önünde ki en büyük engellerden biridir. Bu konuda öğretmenlere düşen en büyük görev, verilen ödevlerin günlük ve kararınca olması gerekmektedir. Öğretmenin verdiği ödevlerin fazla olması öğrencilerde bıkkınlık yaratabildiği gibi öğrenci üzerinde de olumsuz etkiler bırakmaktadır. Anne ve Babalar verilen ödevlerin yapılması konusunda çocuklarına yardım etmesi gereklidir. Ebeveynler yapılan ödevlerin uzun zamanlı periyotta öğrenciye başarı sağlayacağını anımsatarak öğrenci üzerinde ekstra motivasyon sağlamalıdır.

Ev ödevleri konusunda öğretmenlere düşen görev günlük ve az miktarda verilerek öğrencilerin sıkılmadan ve keyifle ödev yapmalarını sağlamalıdır. Ebeveynlere düşen en büyük görev ise ödevlerin zamanında yapılarak çocuğunu okula hazır bir şekilde yollamayı sağlamaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git