Öğretmen Olmak İsteyen Adaylar Dikkat

Öğretmen Olmak İsteyen Adaylar Dikkat

Öğretmen olmak isteyen, yeni öğretmen olacak ya da öğretmenlik görevini sürdüren öğretmenler için 09 Haziran 2017 tarihinde resmi gazetede yeni bir belge yayınlandı. Yayınlanan bu belge öğretmen strateji belgesi olarak geçmektedir.

Öğretmen strateji belgesine göre

Bu belgeye göre, 2018 yılının sonuna kadar öğretmen atama sisteminde yapılan değişiklikler ve 2018 yılının sonunda mezun olacak bir öğretmen adayının ilgili eğitimleri aldıktan sonra öğretmen olması için gerekli olan şartlar belirtilmiştir. Bu değişiklikler öğretmen olarak görevine devam etmekte olanları da ilgilendirmektedir.

Değişiklikler; Öğretmen atamalarında artık sadece KPSS puanı yeterli olmayacak. Öğretmen adaylarının eğitimini aldığı üniversitedeki eğitim başarısına, aldığı formasyon eğitiminin sonunda doldurduğu staj dosyasına, devam ettiği öğretmenlik uygulamasında aldığı puanlarda atamalarında etkili olacaktır.

Öğretmen alım şartları

Öğretmen strateji belgesi öncesi, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen adaylarına mülakat sistemini zaten getirmiş, bununla birlikte de öğretmen adaylarının sadece KPSS ile işe alınması devri bitmişti.

Bu sistemde yani sözlü sınav sisteminde, öğretmen adayları başvurmak istedikleri bölüm için gerekli puanı alıp, bunun sonrasında bölüm için belirtilen kontenjanın, üç katına kadar çağrılacak kişiler arasından, sözlü sınavı geçerek atanabiliyordu. Sözleşmeli öğretmenler içinse, dört yıllık çalışma süresini tamamlayıp, adaylık süresinde başarılı olanlar talep etmeleri halinde çalıştıkları kuruma atamaları yapılmaktaydı.

Bu şartların yanına yeni yayınlanan, öğretmen strateji belgesinin de eklenmesi, yeni mezun olacak ya da atama bekleyen öğretmen adaylarının işini daha da zorlaştırmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git