Öğretmen Atamaları 2017

2017 Öğretmen Atamaları

KPSS 2016 sınavı yapıldıktan sonra, adaylar tercih heyecanını yaşamaya başladı. Hatırlayacağımız üzere Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir karar çıkartarak, atamalarda, Tüm yazılara yeni bir usul getirmişti. Yeni bir sözleşmeli öğretmenlik kanunu getiren bakanlık, mülakatlarla öğretmen atamalarını gerçekleştirmeye başladı. Yani atamalar artık iki şekilde yapılmaya başlandı. Birincisi sözleşmeli öğretmenlik başvuruları olurken, diğeri de normal usulde yapılan öğretmen atamaları olmuştur. Bu yıl sözleşmeli öğretmenlik başvuruları başarıyla alındıktan sonra adaylar mülakatlara çağrılmış ve başarılı olanların ataması yapılmaya başlanmıştır. Diğer atamalar ise Aralık ayı içerisinde yapılacak.

Bu yılki sınavdan beklediğini alamayan adaylar ise gözünü 2017 yılına çevirdi. 2017 öğretmen atamaları da aynı çift usulde tekrardan yapılacak. Adaylar öncelikle sözleşmeli öğretmenlik için başvuru yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik alımlarının 2017 yılında da yine yapılacağını daha önceden belirtmişti. Bu bakımdan tüm alımlar bu yıl yapılmamış, gelecek yıllara da yayılmıştır. Adaylar 2017 KPSS sınavından en az 50 puan aldığı takdirde sözleşmeli öğretmenlik başvurularını yapabilecekler. Diğer atamalar için ise usul yine aynı şekilde devam edecek. Milli Eğitim Bakanlığı, her branşın kaç puanla kapattığını yine adaylara duyuracak ve adaylar da bu puana göre başvurularını yapabilecektir.

Bilindiği gibi sözleşmeli öğretmenler, belli bir süre boyunca doğu illerine atanacak ve görev süreleri boyunca burada kalacaklardır. Görev süreleri dolduktan sonra öğretmenler kadroya alınacak ve isterlerse tayinleri yapılabilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git