ÖABT’nin Geç Olması Öğretmen Adaylarının Yararınadır

Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) için başvurular 17 Mart 2016 tarihinde başlamıştı. O günden beridir sınava girecek olan adaylar başvurularını yapmaya devam ediyorlar. Başvuruların son günü ise 31 Mart 2016 Perşembe günüdür.

Bu tarihler arasında 2016-KPSS başvuruları yapılırken aynı zamanda Öğretmenlik alan Bilgisi Testi(ÖABT) için de başvurular alınıyor. Öğretmenlik alan bilgisi testi sınav tarihi 24 Temmuz 2016 olsa da başvurular şimdiden alınıyor. Başvurusunu yapan adayların sınav ücretini de yatırmaları gerekiyor.

2016 ÖABT geçtiğimiz 2 yılda uygulanırken genellikle KPSS’den 1 hafta sonra yapılıyordu. Bu yüzden sınava girecek olan öğretmen adayları hem KPSS çalışşıyor hem de ÖABT konuları ile mücadele ediyordu. Özellikle ÖABT’nin konu alanının çok geniş olması ve ayrıntı içermesi adayları en çok zorlayan durum oluyordu. Fakat bu yıl ÖSYM bunu düşünerek sınav takviminde bir değişiklik yaptı. 2016 KPSS Mayıs ayında yapılırken 2016 ÖABT Temmuz ayında yapılacak.

Öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme sınavına girdikten 2 ay sonra bu kez ÖABT ile karşı karşıya geçecek. Atanmayı bekleyen yüz binlerce öğretmen adayı arasından sıyrılıp öne çıkmak isteyen adayların özellikle bu tarihlerde çok sıkı bir şekilde sınava hazırlanmaları gerekiyor. Bu tarihlerde havaların sıcak olması nedeniyle adayların bir çoğunda bir rehavet oluşuyor. Bu rehavete kapılan aday bir süre sonra ders çalışmayı bırakıyor. Bu sebeple de sınavdan bekleneni veremiyor.

Böyle bir sorunu yaşamak istemeyen öğretmen adayının, KPSS sonrası daha çok sıkarak, daha çok çalışarak ve sabırlı davranarak hareket etmesi gerekiyor. KPSS sonraki 2 ay sürede ÖABT’ye yüklenen adayların atanma şansı çok çok daha fazla olacaktır. Bu şekilde çalışacak olan adaylar için ÖABT’nin geç yapılması büyük bir avantajdır.

ÖABT’nin erken yapılmasını avantaj olarak değerlendirsek de bunun dezavantaj olduğunu düşünenler olabilir. Fakat bunu dezavantaja ya da avantaja çevirmek adayların elinde olan bir durumdur. İyi hazırlanacak olan, çalışmayı bırakmayacak olan ve üstüne koyarak ilerlemeyi ilke edinen adayların başarmaması söz konusu değildir. Bu sebepten dolayı 2016 ÖABT tarihinin geç olmasının adaylar için avantaj olmasını diliyor. Tüm öğretmen adaylarına sınavlarda başarılar diliyoruz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git