Mezun olmayan Öğrenciler lise düzeyinden KPSS’ye girilebilir mi?

Mezun olmayan Öğrenciler lise düzeyinden KPSS’ye girilebilir mi?

Lise düzeyinde kpss’ye girebilmek için mezuniyet şartı aranmamaktadır.Yapılacak olan bu sınavın geçerlilik süresi 2 yıl olduğundan bu 2 yıllık sürede liseden mezun olabilecek durumda iseniz yani lise son ve lise 3. sınıf öğrencileri bu sınava katılabilirler. Sizlerde lise son sınıf öğrencisiyseniz veya lise 3.sınıf öğrencisiyseniz 2016 KPSS sınavına lise düzeyinden katılabilirsiniz.

Bu konuya açıklık getiren ÖSYM  KPSS Başvuru kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”

Adaylar Mezun olmadan tercih yapılabilir mi?

Peki sınava girdiniz ama başvuru yapabilir miyim diye merak edenler varsa eğer, hayır, mezun olmadan tercih yapamazsınız. Mezun olmadan sınava girilebilir ancak mezun olmadan tercih yapılamaz. Bunu iyi bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Bu konu da  ÖSYM’nin KPSS Tercih kılavuzunda yazmaktadır kılavuzda : “Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternet’le gönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin İnternet’le ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.” şeklinde yazmaktadır.

Özet geçecek olursak lise de şuan okuyan öğrenciler 2016 KPSS sınavına girebilir fakat tercih yapamazlar.

– Lise son sınıfta olan öğrenciler (bu öğrenciler zaten 2016 Ekim’e kadar mezun durumda olacakları için sınava mezun olarak gireceklerdir.)

– Lise 3. Sınıf öğrencileri (bu adaylar Ekim 2016’da sınava girdiklerinde lise son sınıfta olacaklar ve Haziran 2017’de mezun olduktan sonra tercih yapabilirler.)

– Lise 2. Sınıf öğrencileri ( bu öğrenciler sınav yapıldığında lise 3. Sınıfta olacaklar. Bunlar 2018 Haziran başında mezun olacaklar ancak 2016 KPSS puanıyla yapılan son yerleştirme 2018 Haziran’ın sonunda olacağı için bu alımlarda tercih yapabileceklerdir. Hem bu alıma kadar puanlar da düşmüş olacaktır ve yerleşme şansları artacaktır.)

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git