Merkezi Yerleştirme Kalksa Nasıl Olur?

Merkezi Yerleştirme Kalksa Nasıl Olur?

Merkezi yerleştirme sınavı olan LYS maratonunun başladığı şu günlerde yine her zaman ki gibi akıllarda kalan şeyler pek iç açıcı değil. Çocuklarımızın çırpınışları, iyi bir meslek sahibi olabilmek adına verdikleri mücadele ve bunun için aşmaları gereken bir yıl boyunca çalışıp sonucunda birkaç saatte meyve vermesini bekledikleri bir sınav. Her ne kadar isyan edilse de sonucunda hepimizin ve ya herkesin çocuğunun başından geçen bu deneyimi kabullenip gereklerini yapmak zorunda kalıyoruz. Her yıl değişen sisteme ayak uyduruyor ve bu sistem içerisinde en iyisi olmak için çabalıyoruz. Peki, bu beğenilmeyen sistem olan merkezi yerleştirme sistemi kalksa nasıl olur?

 Günümüzde birçok ülkede bizim sistemimizin aksine bir merkezi yerleştirme sınavı bulunmamaktadır. Örneğin medeniyetlerin başkenti olarak bilinen Amerika Birleşik Devletlerinde herhangi bir merkezi sistem yoktur. Üniversiteye girmek isteyen öğrenciler için bir takım standartlar koşul olarak gösterilmiştir. Örnek vermek gerekirse Amerikalı eğitimciler için önemli olan sadece bir öğrencinin not ortalaması değildir.

Sosyal hayata katılımı, okul hayatındaki katıldığı kulüpler ve katıldığı sosyal yardım dernekleri aktiviteleri gibi birçok kıstas göz önünde bulundurulur. Yani bireye sadece öğrenci gözü ile bakılmaz aynı zamanda hayata katılan, sosyal ve üretici bir vatandaş olması beklenir. Aynı sistemi ülkemizde uygulamak biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü temelden bu şekilde değişecek bir eğitim sistemi beraberinde birçok sorunu getirir. Bunun için önemli olan bir rota belirlemek ve bu rota uğruna yıllarca ufak tefek değişimler yapmaktır.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git