Memuriyetten İhraç Edilenler KPSS İle Tekrar Atanabilecek Mi?

Memuriyetten İhraç Edilenler KPSS İle Tekrar Atanabilecek Mi?

15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından yapılan pek çok operasyonda birçok memur, memuriyetten çıkarılmıştır. Diğer yandan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki 125. maddesi gereğince devlet memurlarına uygulanacak disiplin cezalarıyla her bir disiplin cezası gerektiren haller ve fiiller sayılmış buluyor.

Söz konusu kanunda bahsi geçen konuya bir açıklık da getirilmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunundaki 125. maddesi gereğince devlet memurlarına uygulanacak disiplin cezaları ise;

  1. A) Uyarma,
  2. B) Kınama,
  3. C) Aylıktan kesilmesi,
  4. D) Kademe ilerlemesinin durdurulması,
  5. E) Devlet memurluğunda çıkarma şeklinde belirlenmiştir.

657 sayılı Kanunun 125. maddesi gereğince devlet memurluğunda çıkarılma cezası gerektiren tüm fiil ve haller sıralanmıştır.

Devlet memurluğundan çıkarılmak, tekrardan devlet memuriyetine alınmamak üzere memurluktan çıkarılması anlamına gelmektedir. Memuriyetten çıkarılma nedenleri arasında; siyasi bir partiye girilmesi, 1 yıl içerisinde toplamda 20 gün göreve gelinmemesi, amire fiili tecavüzde bulunulması, yetki alınmadan gizli belgelerin açıklanması, yurtdışında Devlet itibarını zedeleyecek davranışlarda bulunulması yer almaktadır.

657 sayılı Kanun gereğince tekrar memur atanmamak üzere Devlet memurluğundan ihraç edilen kişinin KPSS sınavı sonucuna göre yeniden Devlet memuru olması mümkün olamamaktadır.

Diğer yandan, farklı bazı tarihlerde çıkarılar yasalarla belli disiplin cezaları dışında olmak üzere tüzük, kanun ve yönetmeliklerin gereğince diğer kamu görevlileri ve memurlarla bu görevlerde bulunmuş olan kişiler hakkında verilmiş olan disiplin cezaları bütün sonuçlarıyla affedilmiş bulunmaktadır. 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından memuriyetten çıkarılan memurların tekrardan memur olabilmeleri söz konusu değildir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git