Memur Olmak için Torpilli Mi Olmak Lazım?

Memur Olmak için Torpilli Mi Olmak Lazım?

Birçok kişi garanti bir iş hayali ile devletin açmış olduğu kamu kadrolarına girmek için KPSS sınavına girerek devlet kadrolarına girmek istiyor. Sürekli sınava girerek memurluk şartları oluşmadığı için memur olamayan kişiler olduğu gibi henüz ilk sınavında kamu dairelerinde memurluk vazifesine başlayan kişiler de mevcuttur. Bu durum birçok kişinin aklına memur olmak için torpilli mi olmak lazım sorusunu getiriyor.

Memur Olmak İçin Gerekli Şartlar

Memur olmak için bazı şartları genel şartlar olarak memur adaylarına duyurular ile bilgilendiriliyor. 18 yaşını doldurmuş olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak gibi şartlar birçok kamu dairesi için aranan şartlardır. Memur olabilmek için adayların öncelikle KPSS sınavına girmesi ve en az 70 puan alması gerekiyor. Eğer ki adaylar 70 puan olan sınırın çok yükseğine yani 80 ve 90 gibi puanlara ulaşabiliyorlar ise memur olmaları ve atanmaları kesin gibi bir durum söz konusudur.

Yani kişiler sınavdan oldukça yüksek bir puan aldığında herhangi bir torpil gibi bir durum olmadan atamaları yapılıyor. Bu nedenle kişilerin atanmaları ve en büyük torpilleri alacakları puan olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle memur olabilmek için illa torpil olması gerekmiyor. Alınacak en yüksek puanlar kişilerin en büyük torpilleri olacağından istedikleri kamu dairelerine atamaları gerçekleşerek memuriyet hayatlarına başlayabiliyorlar. Bu nedenle sınavlara çok iyi derecede çalışarak memur olmak mümkündür.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git