LYS Zor Mu Olacak Kolay Mı?

LYS Zor Mu Olacak Kolay Mı?

Her yıl LYS sınavının kolaylığı ya da zorluğundan bahsedilir. Sınavın aşırı kolay ya da aşırı zor olması herkes için bir sorun olmaktadır. Haziran ayında başlayan LYS maratonunun, YGS açıklandıktan sonra gelecek soruların zor mu ya da kolay mı olacağı çok tartışıldı. Kimilerine göre YGS kolay olduğu için LYS zor olacaktı. Kimine göreyse aynı şekilde kolay olacaktı. Peki, LYS zor mu olacak kolay mı? Gelin bu soruya hep beraber bakalım.

 

YGS’nin kolay olması ve girenlerin %76’sından fazlası barajı geçtiği için LYS’in zor olması ve öğrencileri elemesi gerekmekteydi. Bu yüzden LYS’nin zor olması beklenen bir durumdu. Ancak sosyal bilimler sınavına ( LYS-4) giren adaylar soruların basitliğinden sıkça bahsettiler. Sadece din sorularının çok zor olduğunu ve felsefe sorularının ise karmaşık, uzun olduğunu belirten öğrenciler LYS’nin zor olacağı hakkındaki beklentiyi düşürmüş bulunmakta. Geriye kalan LYS-1 19 Haziranda, LYS-2 25 Haziranda, LYS-3 26 Haziranda ve son olarak LYS-5 25 Haziranda yapılacak. Sınavların kolay olacağı zannediliyor şu anda.

Fakat bu durumda ortaya çok büyük bir sorun çıkabilecektir. O da sınava giren öğrencilerin yakın puan almasıdır. Üstelik okullar tarafından verilen ve en başarılı öğrenciye 60, en az başarılı olana ise verilecek olan 30 puanın sınavın kolay geçmesinden ötürü daha büyük önem taşıyacağını da belirtelim.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git