LYS Kolay Olursa Okul Notu Fark Oluşturur

LYS Kolay Olursa Okul Notu Fark Oluşturur

LYS sınavı sonrası alınacak puan, YGS puanı ve okul puanı bir araya getirilerek öğrencinin başarı puanını oluşturmaktadır. Sınav sonuçların bakıldığında 1 puanın bile değerli olduğunu ve sizi yüzlerce kişinin önene geçirebilecek veya yüzlerce kişinin arkasına atacağı herkes de bilmektedir. Bu yüzden okuldan alınan notlar ve sınav puanı önemli bir hal almaktadır. Fakat sınav kolay olursa ne olur? Ya da başarı puanınızın çoğunluğunu oluşturan LYS soruları kolay olursa ne olur? Elbette çok basit “LYS kolay olursa okul notu fark oluşturur”.

Kolay bir sınavda sınava giren öğrencilerin arasındaki puan farkı daha da az olacaktır. Bu yüzden aranızda fark oluşturacak olan okul notu kalmaktadır. Bir okul en başarılı öğrencisine 60, en başarısız olana ise 30 puan vermektedir. Arada bulunan 30 puan sizi milyonların önüne geçirebilecek ya da bir o kadar gerilere götürebilecek bir puandır. Normalde ÖSYM’nin hazırladığı soruların bazıları basit, bazıları orta zorlukta ve bazıları da zor olmaktadır. Ama eğer bu şekilde olmaz ve sorular kolay olursa sınava girecek kişileri öne geçirecek olan okul notları olacaktır.

Fakat bu puan okulunuzun seviyesini ya da ders niteliğine bakmaz. Yani eğitim seviyesi daha az olan bir okulda öğretmenlerin kolay sorular sorup öğrencilerini geçirmek için yüksek notlar verdiği bir okul ile ders niteliği olarak daha ileri seviyede olan ve öğrencisini zorlayan, notlarını şişirmeyen iki okul arasında puan farkı olmaz. Bu yüzden önemli olan her zaman öncelikle sınavlardır. Fakat kolay bir LYS sınavı sonrası bu iki okuldaki öğrenci arasındaki puan farkı az olacağından aynı üniversiteye gidebileceklerdir. Bu yüzden eğer sınav kolay olursa okul notu fark oluşturacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git