Lise Düzeyinde Sınava Giren Aday Lisans Mezunu Olursa Puanı Yanar Mı?

Lise Düzeyinde Sınava Giren Aday Lisans Mezunu Olursa Puanı Yanar Mı?

Hepimizin sağlam bir gelecek ve garanti bir iş için sabahlara kadar uyumayıp çalıştığımız ve uykusuzluktan şişmiş gözlerle sınavına girdiğimiz KPSS için çeşitli puan kademeleri bulunmakta ve kadro tercih ve yerleştirmeleri bu puan kademe çeşitlerine göre yapılmaktadır.

Kişinin KPSS sınavı olacağı tarihteki mezun olduğu eğitim düzeyi ne ise ona uygun olarak sınava girmeli ve o doğrultuda tercihlerini yapmalıdır. Aksi takdirde yalan beyanda bulunmaktan ve bilgi uyuşmazlığından bir kadroya yerleşmeye hak kazansa bile yanlış bilgi verdiği için bu hakkı engellenir.

KPSS ile ilgili sorulan sorular arasında en sık karşılaşılan soru Lise Düzeyinde Sınava Giren Aday Lisans Mezunu Olursa Puanı Yanar Mı? sorusudur.

             KPSS sınavından alınan puanların geçerlilik süresi iki yıldır. Çünkü bu sınav her iki yılda bir yapılır ve bu iki yıl içerisinde kişi belirttiği eğitim düzeyinin bir üst sınıfından da mezun olabilir. Bu durumda kişi bir sonra ki sınava kadar yeni bir kadro boşluğu açıklanır ve memuriyet hakkı doğarsa kişi en son girdiği KPSS puanı ve puan türü ile tercih yapacaktır. Örn;kişi 2014 yılında lise mezunu olarak sınava girdi ve 2015 yılında lisans mezunu oldu. Bu durumda bu kişinin 2014 yılında lise düzeyinde almış olduğu puanı yanmaz ve bu puan üzerinden tercih yapma hakkına sahip olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git