KPSS’den Nasıl 90 Puan Alabilirim?

KPSS’den Nasıl 90 Puan Alabilirim?

Günümüz şartlarında özel sektörde insanlar kendi istedikleri gibi bir iş bulmakta zorluk çekiyorlar. İş bulanlar bile yoğun mesailerden ve mesailerin karşılığını alamamaktan şikayetçiler. Hatta birçok üniversite mezunu genç kendi mesleği dışında farklı alanlara yönelmek zorunda kalıyorlar. Hal böyle olunca da en mantıklı çözüm devlet kurumlarında işe girmek oluyor.

Devlet kadrolarında işe girmek için KPSS engelini aşmak gerekir. Aslında KPSS çok zor bir sınav değil ancak katılan sayısının fazlalığı ve buna karşılık kadroların düşük olması göz önüne alınırsa 90 puan ve üzeri alamayan kişilerin atanmalarının çok zor olduğu bir tablo ortaya çıkıyor. Peki, atanmak için KPSS’den 90 Puan Nasıl Alınır? Bu sorunun cevabı aslında çok kısa: düzenli ve sistemli çalışmak.

Sınava daha önce hazırlanmadıysanız, soru çıkan konuların çoğuna yabancıysanız ve bir kursa gitme imkanınız yoksa işi ciddiye alarak çalışmanız gerek. Günde ortalama 6 – 8 saatinizi verimli bir şekilde ders çalışmaya ayırmanız gerek. Sınavdan da yaklaşık 10 – 12 ay önce çalışmaya başlamanız gerekiyor. Derslerden size en uzak olanına daha az vakit ayırın. örneğin matematiğiniz iyi ise günde 1 ya da 1 buçuk saat matematiğe kalan süreyi diğer derslere ayırın hatta iyi olduğunuzu düşündüğünüz bir derse her gün çalışmanıza gerek kalmayabilir. Ezber gerektiren coğrafya ve tarih için her gün mutlaka birkaç konu ilerleyin ve bitirdiğiniz ünitelerden sonra 1 gününüzü o ünite ile ilgili testlere ayırın. Bu sınavı başarmanın en büyük anahtarı çok soru çözmektir. Bu sebeple sınava en az 4 ay kala bütün derslerden konu tekrarını bitirmiş olun ve kalan süreyi sürekli soru çözerek ve piyasada bulunan deneme sınavlarından çözebildiğiniz kadar fazla çözerek geçirin. Hatta mümkünse son 2 ay günde 2 deneme sınavı çözmeye gayret edin.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git