KPSS’de Zaman Yetmiyor?

KPSS’de Zaman Yetmiyor? Soruları Nasıl Yetiştiririm?

Günümüzde birçok insan daha rahat ve garanti bir işe sahip olmak amacı ile KPSS’na hazırlanarak memur olmaya çalışmaktadır. KPSS’na hazırlanan bireylerin iyi bir plan program altında çalışması gerekmektedir. Sınava giren tecrübeli adayların özellikle sorduğu tek bir soru vardır: KPSS’de Zaman Yetmiyor? Soruları Nasıl Yetiştiririm?

ÖSYM sınav süresini belirlerken her soru için 1 dakika hesaplamaktadır ve 120 soruya 120 dakika vermektedir. Bir matematik sorusu ile tarih sorusunun cevaplama süresi düşünüldüğünde bu süre adaletsiz gibi görünmekte ancak sistemli çalışan bir adayın soruları bitirip, tekrar etmek için bile süre yetirebileceğini unutmayın.

Sınavda en çok vakit alan sorular şüphesiz Türkçe ve matematik soruları. Örneğin; 30 matematik sorusunu 30 dakikada çözen çok fazla çıkmamakta. Burada yapmanız gereken şey sınava yaklaşık 10 – 12 ay önce çalışmaya başlamak ve en az 4- 5 ay kala konu tekrarını bitirmektir. Kalan bu süre içerisinde günde en az 8 saat soru çözmeniz gerekmekte. Hangi yayını çözdüğünüzün çok fazla önemi yok. Piyasa bulduğunuz her yayını çözmeye çalışın. Özellikle süre alan Türkçe ve matematik için her gün düzenli olarak test çözerseniz pratiklik kazanırsınız ve eskisinden daha çabuk bitirir hale gelirsiniz. Bu iki ders için fazla pratik önemli. Tarih ve coğrafya derleri için de farklı kaynaklardan farklı soru tarzlarını görmeniz önemli. Normalde bu sorular için de soru başına 1 dakika planlanır ancak iyi bir konu tekrarı yapan ve yeteri kadar soru çözen bir aday 27 tarih ve 18 coğrafya sorusunu yaklaşık 15 dakika da çözebilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git