Kpssde Yeni Kural Uygulandı

Kpssde Yeni Kural Uygulandı

Memur olabilmenin ilk ve en önemli aşamasından biri olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) heyecanı dün sabah başlamıştı. ÖSYM’nin bu yıl ilk defa uygulamaya başladığı 15 dakika kaidesi diğer sınavlarda da olduğu gibi yapılan tüm uyarılara rağmen KPSS’de de bir çok adayın memur alabilme hayali kurarken, sınava girememesine sebep oldu.

ÖSYM sınavdan önce defalarca 15 dakika kuralını hatırlatmış ve de sınav başlama saatinden 15 dakika öncesi hiç kimsenin salona alınmayacağı konusunda duyurular yapmıştı. Tüm bu uyarılara rağmen trafik vb. olumsuz durumlardan dolayı sınavdan 14 dakika dahi önce sınav yerinde olanlar bile sınava alınmadı. Onca yıllık emekleri boşa giden memur olma hayali ile sınava girecek olup, giremeyen adaylar bu duruma isyan etti.





Bazı adaylar sınav binaları önünde sınav giriş belgelerini yırtıp isyan ederken, bazıları da sınav binasının önünde resmen gözyaşlarına boğuldu. Özellikle Yükseköğretime Geçiş Sınavında yaşananlar, 15 dakika kuralı hususunda ÖSYM’ye karşı tepkileri arttırmış, konu KDK’ya kadar gitmişti. Ancak Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) yeni sınavın yapılmasının, sınava daha önce girmiş olan adaylara haksızlık olacağı düşüncesi ile imkansız olduğunu bildirmişti.

Sınava Giremeyenlerin İsyanı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde sınava girebilmek için sınav merkezine giden adaylar, polis kontrolünden geçerek salonlara tek tek giriş yaptılar. Kapılar kapandıktan sonra sınav merkezine giden bir kadın aday içeriye alınmadı.

Polis memurlarına kendisini içeriye almaları için bin bir ricada bulunan kadın aday 2 dakikalığına bir şey olmaz, emeklerime yazık değil mi? Neyse sizin de yapacağınız bir şey yok” diyerek isyan etti.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git