KPSS’de Soruldu; Atatürk’ün İmzasını Değiştirmesinin Nedeni Nedir?

KPSS’de Soruldu; Atatürk’ün İmzasını Değiştirmesinin Nedeni Nedir?

ÖSYM tarafından hazırlanan ve 2017 KPSS genel kültür genel yetenek oturumunda adaylara Atatürk’ün imzasını değiştirmesinin sebebinin ne olduğu soruldu. 2017 KPSS sınavında adayların akıllarında kalan soruların ilki, Atatürk’ün imzasını değiştirme sebebi nedir sorusu oldu.

Atatürk’ün İmzasının Değişme Sebebi Nedir?

Söz konusu olan sorunun cevabı soyadı Kanunu’dur. Gazi Mustafa Kemal, Soyadı Kanunundan sonra Atatürk soyadını almış ve imza olarak Atatürk olan soyadını kullanmıştır. Türk harflerinin kabulünden itibaren, Soyadı kanununa kadar olan zamanda Gazi Mustafa Kemal imzasını kullanmıştır.

Atatürk’ün İmzasının Öyküsü Nedir?

TBMM de vekillerinden bir grup, Atatürk’e güzel bir imza örneği hediye etmeye karar verirler. Bu karar sonucunda Robert kolejinde öğretmenlik yapan, daha sonra ise Amerika’ya gidip Palmer Method Okulu’nda güzel yazı yazma hususunda uzmanlaşan öğretmenin öğrencileri olan TBMM vekilleri öğretmenlerinden bir kaç örnek imza numunesi yapmasını rica ettiler. Ve Mustafa Kemal Atatürk soyadı yasasından sonra güzel yazı uzmanı öğretmen tarafından hazırlanan imza örneğini kullanmaya başlamıştır.

Buradan varılan sonuç, Atatürk’ün imzasının değiştirme sebebi nedir? sorusunun cevabı Soyadı Kanunu’dur. Atatürk’ün imzası konusu açılmışken, bir dahaki KPSS sınavında bu soruya benzer bir soru çıkma ihtimaline karşın Atatürk’ün imzası ile ilgili bir bilgiyi daha paylaşmak gerekirse, Hatay Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği, gönüllü gençlerden oluşan İskenderun Genç Sarı Zeybekler Komitesinin hazırladığı organizasyon, Atatürk Anıtı alanında 1919 gencin kendi bedenleriyle Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasını oluşturarak Akdeniz bölgesi rekorunu 1919 kişi ile kırdılar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git