KPSS Yetmeyecek! Memur Olmak İsteyenler Aman Dikkat

KPSS Yetmeyecek! Memur Olmak İsteyenler Aman Dikkat

Düzenlenen KPSS sınavlarına bağlı olarak birçok kişi, memur olmak için ÖSYM’nin belirli zamanlarda yaptığı memur alımlarına bağlı olarak başvuru yapmaktadır. Son dönemde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda KPSS ile memur alımı konusunda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemelere bağlı olarak sadece KPSS sınavına girerek eski dönemlerde olduğu gibi memur olabilme ihtimali ortadan kalkmıştır. KPSS sınavı yanı sıra bazı ek uygulamalarda sisteme dahil edilmiştir.

Yeni Dönemde Devlet Memuru Olma Şartları

Yapılan değişiklikler sonrasında memur olmak isteyen adaylar, öncelikli olarak KPSS sınavına girdikten sonra açılan kadrolara yaptıkları başvurular dahilinde, mülakat ve güvenlik soruşturmalarına tabi tutulacaklar. Kişilere yapılan mülakat ve güvenlik soruşturmalarının sonucunun olumlu olmasına bağlı olarak memur olma imkanı tanınacaktır. Uygulamanın amacı zararlı kaynaklara bağlı olan kişilerin devlet kadrolarına sızmasının önüne geçmektir.

KPSS Sınavında Yapılacak Değişiklikler

KPSS sınavında B grubu kadrolardan sınava girecek kişiler için sağlık personeli ve teknik bölümlerde yer alan adayların temini için alan bilgisi sınavı getirilmesi planlanmaktadır. Şu anda bazı kurumlarda uygulanmakta olan alan bilgisi sınavının, yeni sistem dahilinde kamu kurumlarında yer alacak teknik personel mühendis ve mimar kadroları alımı içinde uygulanması düşünülmektedir. İlerleyen zamanlarda buna bağlı olarak KPSS sınavının genel kültür ve genel yetenek alanında olmasından çok mesleğe yönelik olarak uygulanan bir sınav haline getirilmesi düşünmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git