KPSS yavaş yavaş tarih mi olacak?

KPSS yavaş yavaş tarih mi olacak?

KPSS üzerinde olan şaibeler, soruların çalınması ve buna bağlı olarak adayların cevapları bilerek, yüksek puan alması sonucu, bir takım grupların kendi istedikleri kadrolara kendi seçtikleri insanları haksız yere getirilmesi yüzünden KPSS den vazgeçilmenin eşiğine geldi. Çeşitli meslek gruplarına mensup kişileri sınava tabi tutularak devlet memuru kategorisine geçiren bu sistemin, artık çalışmadığı ve emeğiyle sınava girenlerin başarısının göz ardı edildiği bilinen bir gerçek.

Çeşitli terör gruplarının devlet kurumları içine sızıp kadrolaşmasını önlemek için her bakanlık kendi kurallarını getirmeye hazırlanıyor. Dış işleri bakanlığı bunun bir örneğidir. Artık dış işleri bakanlığında görev almak için üç aşamalı bir sınav grubundan geçmek zorunda kalıyor. Bunun sonucunda ise sınavlarda başarılı olmanız çok ince elenip sık dokunan bir kurulun kararına bağlı oluyor.

Adalet bakanlığına ait olan ceza ve infaz kurumlarının KPSS sonuçlarına göre eleman alması geçmişte kaldı. Son gelen açıklamaya göre bu kurum 4500 tane infaz koruma memuru alacağını duyurmuştu. İş bekleyen ve sınavda başarılı olan KPSS lilerin birçoğu işsiz kalmama adına bu kuruma girmek için bir umut ışığı görmüştü. Fakat bu kurumdan son gelen açıklamaya göre işe alınacak kişinin uzman erbaş olarak görev yapmış olması, 35 yaşı aşmaması gibi kriterler araması yine hayalleri suya düşürdü. Öte yandan diyanet işlerinin sınava girmiş öğrencilere bu sene yeni uygulanmaya başlayan ayrı bir din ile ilgili sınav ve artı bir mülakata sokması, personel alımında artık ne kadar titiz olunduğunun göstergesidir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git