KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışmalıyım ?

KPSS hazırlanan memur adaylarının en sıkıntığı çektiği derslerin başında TARİH gelmektedir. Hatta çoğu memur adayı Tarih dersini ”Nankör Ders” olarak nitelendirmektedir. Nankör Ders denmesinin sebebini ise ” Ne kadar çalışırsak çalışalım, ne kadar kasarsak kasalım, ne kadar soru çözersek çözelim” yine de sınavda TARİH dersinden beklediğimiz netleri yapamıyoruz diye açıklıyorlar.

2016 KPSS birçok memur adayının beklediği oldukça önemli bir sınav olacaktır. Bildiğiniz üzere Birçok lisans mezunu 2015 KPSS’ye giremedi zira atamaları 2 Yılda bir yapılmaktadır. Yani çift seneli yıllarda yapılan sınav puanı baz alınarak merkezi atamaları yapılmakta, Önlisans ve Ortaöğretim mezunları da aynı şekilde KPSS’ye 2 Yılda bir girebilmektedir.

2016 KPSS soruları nasıl olunur bilemeyiz ama çift senelli yıllarda gelen tarih sorularına son derece hazırlıklı olmakta fayda var. Örnek için  2014 ve 2015 KPSS’yi inceleyebiliriz. 2014 yılında yapılan KPSS’de özellikle Lisans KPSS’den gelen sorular tabir-i caizse memur adaylarını ters köşe yaparken, 2015 KPSS tarih soruları 2014 yılı baz alındığında oldukça basitti.

KPSS‘de tarih soruları gerçekten tercihlerde ve yüksek puan almada belirleyici oluyor. Neden? Çünkü KPSS tarih soruları sınav esnasında öğrenciler tarafından en çok yanlış işaretlenen sorular oluyor. Bu sebeble de tarih soruları staandart sapmaları yüksek olan sorulardır. Tarih sorularının yenalış yapılma sebepleirnden en büyüğü tarih sorularının öncüllü olmasıdır. Tarih soruları öncüllü olduğu için öğrenciler genellikle iki şık arasında kalmaktadır.

 

Yani 1 veya 2 , 3 öncül olur, yukarıdakilerden hangisi doğrudur şeklinde sorular gelmektedir.  A) yalnız 1 B ) Yalnız 2 c) Yalnız 3 d) 1-2 e) 1-3 şeklinde olmaktadır, ÖĞRENCİ 3 tane şıkı eleyebiliyor bzen ama çoğu zaman 2 şık arasında sıkışıp kalabiliyor ve 2 şık arasından da bilgiye dayalı olarak değil mantığa uygun gelen şıkı seçmektedir.

 

Peki 2 Şık arasında kalıp yanlış yapmamak için neler yapmalıyız, Öncelikle tarih dersi dikkat gerektiren bir ders ve Bol bol soru çözülmesi gerekli olan bir derstir. Özellikle soru çözümlerinde yanlış yapılan sorularla ilgili konu tekrarı yapılmalı ve gerekli notlar alınmalıdır.

 • kpss-tarihKPSS tarih aslında kolay öğrenilen bir derstir. Tarih kolay öğrenildiği gibi, kolayca da unutulabilmektedir. Çünkü, yüzlerce bilgiyi (neden – sonuç – anlaşma maddesi gibi) akılda tutmak gerekiyor. Atalarımız “Okumadan âlim, yazmadan katip olunmaz.” demişler. Tarih dersine çalışırken konuları anlayarak okumalı, bir yandan da küçük küçük notlar alınmalıdır. Dersi öğretmen anlatırken iyi dinlemeli, anlaşılmayan yerler sorulmalıdır. Not tutma da ihmal edilmemelidir. Daha sonra bu notlar gözden geçirilerek, konu tekrar edilmelidir. Bilgilerinizi kontrol etmek, sağlamlaştırmak ve konulara dair yorum gücünüzü artırmak için, bulabildiğiniz kadar soru çözmelisiniz. Bol soru çözme, soru çözme hızınızı artıracağı gibi, bilgi eksikliklerinizin görülmesini de sağlayacaktır. Konularla ilgili temel bilgiler çok iyi bilinmelidir. Önemli olayların nedenleri ve sonuçları, önemli olaylar arasındaki etkileşim günümüze kadar devam eden etkileri öğrenilmelidir. Tarih konularıyla ilgili temel kavramlar ve terimler çok iyi bilinmelidir: Merkezi otorite, siyasi birlik, feodalite, rönesans, manda ve himaye gibi. Temel bilgiler ve kavramlar arasında bağlantılar kurulmalıdır. Örneğin, Haçlı Seferlerinin sonuçlarıyla Avrupa’daki siyasal, sosyal, ekonomik ve bilimsel gelişmeler arasındaki etkileşimin bilinmesi gibi. Tarih olayları arasındaki benzerlikler, ortak noktalar bilinmelidir. Örneğin, ekonomik çıkarların devletler arasında savaşa neden olması. Milliyetçilik akımının etkisiyle bağımsızlıklarını kazanmak isteyen ulusların imparatorluklara isyan etmesi veya ham madde ve pazar rekabetinin sanayileşmiş ülkeler arasında anlaşmazlıklara neden olması gibi. Buna din unsuru, egemen olma duygusu, toprak kazanma isteği de örnek olarak gösterilebilir. Geçmiş yıllarda çıkan KPSS soruları çözülmelidir. Konular halledildikten sonra bolca test çözülmelidir.

 

İşte KPSS tarih çalışan bazı KPSS adaylarının yorumları ve tavsiyeleri

 • tarihi içinde yaşa. bende sayısalcıydım ve tarihi hiç sevmezdim çalışırken kendimi verdim kalktım ayağa aynanın karşısına geçip sanki bir sınıfa ders anlatır gibi anlattım.
 • soruları da sınıfa çözdüm hemde açıklayarak:-)
 • inan bana çok yararı oluyor ama bol soru çözmeyide unutma.bir de merak ederek oku;”vayy be zamanında bizim milletimiz bunları mı yapmış helal olsun şu osmanlıya …” diyerek kendi kendine merakını uyandır.daha hevesli okuyosun.
 • Serdar Timurtaşufak kağıtlara not seklinde yaz.cok ayrıntıya girip bogulma.yazdıgın o notları odanın her yanına yapıştır.sınava kadar onlar orda kalsın.
 • Eylül taşkoparan

 

 

 

 • yalnız benim gibi yapmayın.

  hiç bir zaman tek kitaba güvenmedim hep bir kaç kaynaktan çalıştım tabi hiç biri aynı değil:( kafa karışıyordu:( gözune bır tane anlatımlı kıtap kestır ıyı bi kaynak olsun ona çalıs ama soru olarak tüm kaynakları çöz..

  bunun için yediiklim dergileri yada ihtıyac secebilirsin.dergılere çalısmak konu konu daha ıyı oluyor sankı.tum derslerde aynı ılerlıyorsun ve kalın olmadığı için göz korkutmuyor bıktırmıyor:)

  sahra yılmaz


KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışmalıyım ? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. ramazan diyor ki:

  Onlisans lisan mezunlari arasinda bir fark oldun yani sen onlisans iki sene veriyorsun lisans okuyan kisi dort senedi veriyor alan sinavina hazirlaniyor

 2. RESUL diyor ki:

  2 senede bir yapılmasının sebebi kadro acılması için emekli olacakları bırıktırıp 2 yılda kadroyu katlıyorlar yoksa her sene olsa evınızde oturur evlenme programları ızlersınız :)

 3. yasemin diyor ki:

  HER YIL KPSS SINAVI OLMALI VE SAGLIK MESLEK LISESININ BU YIL SON KPSS SINASVI VE BOLE SISTEM OLMAMALI DEGISTIRILMELI

 4. Erhan diyor ki:

  Bu lisans mezunları için Kpss’nin 2 yılda 1 yapılmasının mantığı nedir ya.Her sene yapılmalı.Zaten atamalar az mezun sayısı fazla ve 2 yıl daha bekleyeceksin.Kimse çıkıp isyan etmiyor.Böyle saçmalık mı olur.

 5. memet diyor ki:

  tariih dersi gerçekten nankör bir ders .

Sayfa başına git