KPSS puanı yeterli olmayacak

KPSS puanı yeterli olmayacak

İşsizlik ve geçim sorunun oldukça fazla olduğu ülkemizde; KPSS ye katılıp devlet memuru olmak isteyen adaylar, uzun süre ders çalışarak ve emek vererek sınava girerler. Devlet memuru olan kişilerin işlerini iyi yapması ve devamlılığı sayesinde, emekliliğe hak kazanıncaya kadar kesintisiz maaşlarını alabilecekleri garanti işlerdir. Sınav sonuçların açıklanmasıyla alınan yüksek puanlar sayesinde adaylar kendilerine uygun kadro beklerler.

15 Temmuz olaylarının yaşanmasıyla birçok kamu görevlisinin, bulundukları hizmetlerden men edilmesinden oluşan eleman açığı yüzünden 2017 de çok fazla alım yapılacağı söyleniyor. Çalışma bakanın yaptığı açıklamaya göre yaklaşık 60 bin kişiye iş imkânı sağlanacağı belirtilmiştir. Bu sayının artabileceği söylentisi ve 2017 kadroların açıklanmasının bekleyişi, KPSS sınavında başarılı olanların ve yeni gireceklerde merak uyandırmaktadır. Ayrıca sınavlara ek olarak yapılacak çeşitli mülakatların yanı sıra kişinin geçmişinin araştırılacağı ve getirilecek sadakat sistemi ile de terör ve çeşitli gruplaşmaların önüne geçilmeyi amaçlanmaktadır.

Sağlık bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, dış işleri bakanlığı alım yapılacak en başta gelen kurumlardır. Özellikle öğretmenler, konsolosluk memurluğu yapacaklar, avukatlar, mütercim tercümanlar, doktorlar, hemşire, ebeler ve çeşitli sağlık kollarında çalışan elemanlar ise 60 bin kişinin büyük bir çoğunluğunu oluşturacak mesleklerdir. Dış ilerine girmek isteyenler ise yabancı dil sınavını ve büyükelçi, müsteşar yardımcısı gibi çeşitli üst düzey bürokrattan oluşan bir kurulu geçmek zorunda olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git