KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Devlet tarafından gerçekleştirilen KPSS lisans eğitimini bitirip mezun olmuş adaylar için her yıl yapılmakta iken önlisans ve liseden mezun olmuş adaylar için geçerli olan sınav ise her iki yılda bir gerçekleştirir. Devlet bünyesinde gerçekleştirilen birçok sınavın kendine ait puan türleri olmakta ve hepsinin kendine ait hesaplanma türü bulunmaktadır. Bireyler ise aldıkları bu farklı puan türlerine göre tercih dönemlerinde atanacakları yerleri belirlemektedir.

Her iki KPSS türünde de 60 genel yetenek 60 genel kültür sorusu bulunmak üzere totalde 120 soru sorulmaktadır. Cevaplandırılan soruların hem kendi alanlarında hem de genel olarak hesaplanma sistematiği bulunmaktadır. Bu durumda KPSS’ ye giren adayların aklına KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır? sorusunu getirmektedir. Bu duruma kısaca bakacak olursak ilk olarak bu puanın hesaplanmasında o sene sınava giren adayların her bir test için birbirinden ayrı bir şekilde aritmetik ortalaması, standart sapması ve ilgili testlerden alınan azami netler puanlamada etkili rol oynamaktadır.

KPSS Lisans Puanı Hesaplama

Yani P3 puanı olarak da bilinen lisans puanı ile sınava giren adaylar 4001 memurluklarının olduğu kadrolara başvurabilmektedir. Bu puan türünün yüzde dağılımı şu şekildedir: %50 genel kültür, %50 genel yetenek.

Hesaplanma şablonu şu şekildedir: (0,5 x Genel Kültür+ Genel Yetenek Neti) + 40 Bunun dışında ise devreye standart sapma da girmektedir. Bu kavram da bize sınava tabi olan öğrencilerin daha az doğru olarak işaretlediği soruların adaylara daha fazla miktarda puan getirdiğini ifade etmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git