KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır ? 2016 KPSS Puanı Hesaplama ?

KPSS ile ilgili olarak birkaç genel tanımı bilmek oldukça önemlidir, Bu tanımları şöyle sıralayabiliriz.

Çok çalışmakla sınav kazanılamayacağı aşikâr. Tabi ki hepimiz çalışacağız, çalışmadan kazanmak mümkün değil. Lakin planlı programlı çalışmadan, öğrenmeden bir konuda başarılı olmak mümkün değil. Disiplinli, anlayarak, yoğunlaşarak çalışmak önemli. Bunlara bakmadığımızda kaygılarımız nedeniyle sınavlara girerken büyük hatalar yapabiliyoruz, akabinde bütün gayretlerimiz boşa gidiyor. Bunun için önemsenmesi gereken mesele, sadece çalışmanın başarıya yol açmayacağını, bunun yanında da gençlerin her şekilde kaygılarını atarak, yoğunlaşarak ve planlı programlı ilerleyerek başarıya ulaşılabileceğinin mümkün olduğudur.

 

Üniversiteden iyi kötü mezun oldunuz… Elinizde diplomanız ile ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Öncelikle tebrikler! İşsizler kulübüne dâhil oldunuz. Memur olabilmek için ise aşılması gerekilen bir engel var. Her dört yılda bir hayatınıza sil baştan başlamanız lazım! Sistem bizleri Türkiye turuna çıkarıyor! Dünya ile tüm bağlantılarınızı minimuma indirip, sosyal medyaya daha az vakit ayırmak ziyadesiyle önemli.

 

KPSS A Grubu Kadro Nedir?

Lisans mezunlarından genel olarak iktisadi idari bilimler fakülteleri ve buna bağlı bölümlerden mezun olan adayların katıldığı, sadece KPSS puanlarının kullanılmadığı, bunun üzerinden bir yarışma sınavının da yapıldığı puan türüne verilen addır. Pazar günü oturumunda çözülen muhasebe, hukuk, işletme gibi testerlerden de çözlemeleri gerekmektedir. Kaymakam adaylığı, müfettiş yardımcılığı gibi kadroları kapsamaktadır.

 

KPSS B Grubu Kadro Nedir?

Yalnızca genel kültür, genel yetenek testini çözen adayların, KPSS P3 puanına göre atandıkları kadro ismidir. Lisans, ön lisans ve lise düzeyinde farklı olarak gerçekleşir, atamaları da buna bağlı olarak yapılır. Çeşitli bakanlıklara bağlı nüfus müdürlükleri, üniversiteler, sağlık kuruluşları gibi kurumlarda çalışmak üzere tüm bireylerin bu gruba yerleşmesi beklenir. Günlük yaşamımızda “düz memur kadrosu” olarak belirtilen kadrolar, KPSS B Grubu’na dâhil edilirler.

 

  kpss-puanLise ve ön lisans mezunlarının KPSS puanlarının hesaplanması nasıl yapılır?

Genel Kültür, Genel Yetenek testlerinin çözülmesi gerekmektedir. Ortak bir puan türü hesaplanır ve bunun üzerinden standart sapmalar, aritmetik ortalamalar belirlendikten sonra adayların 100 üzerinden puanları belirlenir. Standart sapmalar ve aritmetik ortalamalar her yıl değiştiğinden, sınavların güçlük düzeyine göre belirli sayıda net belirli puanı getirmektedir. Bu sebeple standart net ile standart puan almak söz konusu değildir. Taban puan 100 puandır. Sınavın birincisine 100 puan verilir. Bundan sonrasında puan küçülerek aşağıya doğru çan eğrisi şeklinde düşer.

 

Lisans mezunlarının KPSS puanlarının hesaplanması nasıl yapılır?

Her kurum, hangi ağırlıkta alan testiyle aday alacağını, daha sonraki sınavların hangi ağırlıkta puan türünde yapacağını kılavuzda belirtmiş durumdadır. Öncelikle adayların cevapladıkları doğru sayılarından, yanlış cevapladıkları sayılarının 4’te biri düşer. ( 4 Yanlış 1 Doğruyu götürür) Bu şekilde ham puanlar bulunur. Bu puanlar daha sonra ortalama ve standart sapma şeklinde ‘standart puan’a dönüştürülür. Standart puanlar, gene kurumların açıkladıkları ağırlığa göre, ağırlıklı standart puanlar haline getirilir. Böylece adaylarında 100 üzerinden puanları açıklanır.

Puan hesaplamasında Merkezi alımlar için B grubu alımlarında P3 puanı esas alınır, öğretmenlilk alımlarında ise p121 puanı esas alınır, A GRUBU alımlarında ünvana göre kıstas alınan puan değişiklik gösterebilir. Misal Gelir Uzman yardımcılığı için p35 puanı esas alınır.

 

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarını öğrenmek için;

Sınava giren adayların sınav sonuçları ÖSYM tarafından, genellikle bir ay içerisinde açıklanmaktadır. Açıklama, ÖSYM’nin sitesinden bireylerin TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile yapılmaktadır. Bu bakımdan şifrelerini bilmeyenlerin site üzerinden sonuçlara ulaşması mümkün değildir. Şifreyi kaybeden adaylar ÖSYM bürolarından veya yetkili kılınan yerlerden bu şifreyi edinebilirler.

 

Adayların, öğretmenlik ve B Grubu Kadroları için internet üzerinden görüntüledikleri sınav sonucunu yazıcı çıktısı ile başvuru mercilerine götürmeleri yeterlidir.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git