KPSS Puan Hesaplama

KPSS’de her ay farklı oturuma girmektedir. B kadro olarak anılan memur kadrolarına girmek için KPSS Lisans sınavına girmek yeterlidir. Lisans sınavında Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık, güncel bilgiler testinden toplamda 120 soru çıkmaktadır. Memur alımlarında KPSS P3 puanı dikkate alınmaktadır. Bu puan türünde %50 Genel yetenek (Türkçe, matematik) %50 de Genel Kültür (Tarih, coğrafya, vatandaşlık) testleri etkilidir.

Polis, veteriner, gümrük muhafaza memuru, belediye memuru, zabıt katibi, bazı kurumlarda mühendis alımlarında p3 puanı etkilidir. p3 puan hesaplama aracıyla kpss’ye en yakın puanınızı hesaplayabilirsiniz.

Öğretmen adaylarınıysa zor bir süreç bekliyor. Lisans, eğitim bilimleri ve ÖABT sınavlarına girecek olan öğretmen adayları toplamda 120 Lisans, 80 Eğitim bilimleri, 50 Alan testi olmak üzere 250 sorudan sorumludurlar. Şüphesiz adaylar için en önemli test ÖABT’dir. P121 puanında %50 alan testi etkilidir.*Her öğretmen adayının lisans ve eğitim bilimleri testinde çözeceği sorular anıyken ÖABT yani öğretmenlik alan bilgisi testinde branşlara göre farklı sorular çıkmaktadır. p121 puan hesaplama aracıyla adaylar öğretmenlik puanlarını hesaplayabilirler.

Şüphesiz KPSS’de en zorlu süreç İİBF ve SBF mezunlarına ait. KPSS Lisans, alan ve bölüm sınavları gerçekten A Grubu adaylarını yıpratıyor. Maliye, muhasebe, iktisat ve 7 farklı hukuk konularından sorumlu olan adaylar için KPSS süreci neredeyse 2 yıl sürüyor. KPSS’den alınan puanlar sonrasında aylar sonra açılan kurum sınavları ve mülakat sonuçlarının açıklanması epey uzun sürüyor. Bu zorlu süreçte günlük en az 5 saat çalışmak gerekmektedir. Ayrıca düzen, disiplin ve süreklilik a grubu adayları için başarının anahtarıdır. A Grubu adaylarının tam 117 puan türü bulunuyor. Ancak en önemlileri, p3, p31, p35, p40, p49’tur. kpss a puan hesaplama ile adaylar gerçeğe en yakın puanlarını hesaplayabilirler.


KPSS Puan Hesaplama Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. aylin diyor ki:

    Açıklamanız için teşekkür ederim. Bu sene ilk kez KPSS lisans sınavına hazırlanıyorum. Atanmam için p3 puanımın 80 üstü olması gerekiyor. Siteden hesaplama yaptım 80 üstü almam için 75-80 arası net yapmam gerekiyor en az.

    Ayrıca standart sapma da işin içine girerse daha da fazla yapmam gerekebilir. Tarih ve matematik eksikliğim var tabi vatandaşlık da b grubu adayları için çok zor, ezberlenmiyor. Bir de üstüne 2016 KPSS mayıs ayına alındı. Bakalım yetiştirebilcek miyiz?

  2. samet diyor ki:

    p3 puanımı hesapladım yarım puanlık bir hata var o da olur. Çok sağolun.

Sayfa başına git