KPSS Ortaöğretim Sınavına Girecek Kişi Sayısında Bir Rekor

KPSS Ortaöğretim Sınavına Girecek Kişi Sayısında Bir Rekor

ÖSYM’nin 20 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan KPSS Ortaöğretim sınavı için 3 milyon 500 bin aday başvurusu yapıldığı kaydedildi.

ÖSYM’nin şu ana kadarki sınavlarında yaşanan en yoğun katılımlı sınavı olacağı bildirildi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu içerisinde, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın MEB’in 2017 bütçe sunuşu kitabında yer alan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin çalışmalarına dair bilgilerde söz konusu edildi.

Yer alan bilgilerce ÖSYM’nin, her yıl düzenli olarak 8 bin 750 başvuru merkezinden yapılan başvuruları alarak 175 sınav koordinatörlüğü sayesinde birçok sınav yapılıyor.

2016 yılı yapılmış olan 65 sınavla sona erecek

ÖSYM kendi bünyesinde 2016 yılında bugüne kadar yaklaşık olarak 10 milyon 500 bin adayın katıldığı 53 sınavın yapıldığı kaydedildi. Yıl sonuna kadar bu sayı yaklaşık 14 milyon 500 bin adayın katıldığı 65 tane farklı katılımları gerçekleşen sınav olarak gerçekleşecek.

Kpss’ye bu denli katılım bir rekor sayılır!

Bütçe sunuşu esnasında, 20 Kasım’da adayların gireceği KPSS Ortaöğretim sınavına dair de konuşmalar gerçekleştirildi. Sınava girecek sayı konusunda ilk kez böyle bir rakamla karşılaşıldığı bilgisi verildi.

Ve bu kapsamda, sınava yaklaşık 3 milyon 500 bin aday katılacağı belli oldu. Bu durumun, ÖSYM’nin şimdiye kadar yapmış olduğu tek bir günde ve tek bir oturumda yapacağı en yoğun sayılı sınav niteliğinde olduğundan söz edildi.

Bu sınav sonrasında birçok memur devlette yerini alacak.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git