KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman açıklanacak?

KPSS ortaöğretim sınavı ne zaman açıklanacak?

Kamu personel seçme sınavı ortaöğretim 20 Kasım2016 da yapıldı. 120 soru ve 120 dakikadan oluşan sınavla ilgili olarak öğrencilerin çok zorlanmadığı ifade edildi. 2 yılda bir kasım ve haziran aylarında yapılan sınava bu yıl ki başvuru oldukça fazlaydı. Yaklaşık üç buçuk milyon kişinin katıldığı söylenen sınava, diğer yıllara göre kıyasla normal sayının iki katı olduğu söylenmektedir.

Buna bağlı olarak sınav sonuçlarını toparlayıp, okumasını belirli bir sıraya koyan ÖSYM nin zorlandığı bilinmektedir. En geç 12 Aralık 2016 da sonuçların açıklanması beklense de;  bu tarihin yoğunluktan dolayı biraz daha geç olacağı tahmin ediliyor. Adayların sonuçları internet yoluyla öğrenebilmesi için yaklaşık 1 hafta veya 10 gün kadar daha sabır ile beklemeleri gerekmektedir. Sınav düz veya meslek liselerinin 2-3-4 üncü sınıflarda okuyan veya mezun olmuş, önlisans 1-2 sınıflarına okuyan ve mezun olmamış kişilerin sınava katılımı ile gerçekleşmiştir..

Bu sınavın yapılmasının nedeni ise nitelik olarak ara eleman alımı yapılmasıdır. Sağlık ile ilgili okullarda okuyanlar ve meslek liselerine devam eden öğrenciler yerleşim konusunda biraz daha şanlıdırlar. Düz liselerde okuyan ya da mezun olmuş olanların kadro bulmaları zordur. Şoför, hizmetli, itfaiye eri, zabıta memuru, sağlık memuru, ebe, laborant, teknisyen, gibi alanlara alım yapan sınav; iş kollarının adlarından da anlaşılabileceği gibi belli bir eğitim ve bilgi birikimi gerekmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git