KPSS Ortaöğretim Baraj Puanı Var Mı?

KPSS Ortaöğretim Baraj Puanı Var Mı?

Ülkemizde kamu kurumlarında istihdam edilecek personelin seçimine ilişkin yapılan KPSS sınavlarına her yıl milyonlarca aday başvuruda bulunuyor. Elbette özellikle ortaöğretim alanından mezun olan kişiler KPSS sınavına girerek kamu kurumlarına yerleşmeyi isteyebiliyorlar. Bu istek sonrasında girilen KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok soru kafalarda yer almaya devam ediyor. En çok merak edilen sorulardan birisi de girilen KPSS sınavında herhangi bir barajın olup olmadığıdır.

Baraj Nedir?

İnsanların merak ettiği baran belirli bir puan üstüne geçenlerin tercih ettiği sistem olarak bilinir. Fakat ülkemizde bu alanda bazı açıktan kamu personeli atamalarında baraj uygulaması söz konusu oluyor. Özellikle Adalet bakanlığında alımlar açıktan atama yöntemi ile yapılıyor. Bu konuda bakanlık 70 puanı baraj olarak kabul ediyor.

KPSS Sınavında Baraj Puanı Nedir?

Her iki yılda bir girilen ortaöğretim KPSS sınavı sonrasında herhangi bir barajın olup olmadığı adaylar tarafından merak ediliyor. Bu konuda herhangi bir barajın olmadığı bilinmelidir. Genelde merkezi atama sırasında adayların kendilerine özel bölümlere tercih yapma hakkı bulunuyor. Herhangi bir barajın olmadığı merkezi atamalarda herkes istediği bölüme tercih hakkını kullanabiliyor. Bu konuda herhangi bir baraj bulunmuyor. Barajın olmaması ile birlikte yüksek puan alan adaylar genelde istedikleri bölüme girebiliyor. Fakat düşük puanlı olan kişiler bazı bakanlıkların açıktan atama yapması durumunda bazı bölümlere ve tercihlere baraj puanı uyguladıkları da biliniyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git