KPSS Önlisans Tarih Sorularına Nasıl Çalışılmalı?

KPSS Önlisans Tarih Sorularına Nasıl Çalışılmalı?

KPSS Önlisans sınavına sayılı günler kala, adayların hala sınava dair çeşitli kaygıları bulunmaktadır. Özellikle tarih dersi konusunda birçok aday çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Tarih dersi için özellikle, ‘ne kadar çalışırsak çalışalım yapamıyoruz’ gibi yorumlar sık sık duyulmaktadır.

KPSS Önlisans sınavı 2 yılda bir yapıldığı için, geçen sene mezun olan adaylar 2015’te sınava giremediler. Bu da 2016 KPSS Önlisans sınavının önemini arttırmıştır. Bu sınavda kişilerin aldığı puanları en çok etkileyen alanlardan birisi tarihtir. Çünkü verilere göre tarih soruları, sınavda en çok yanlış işaretlenen alanların başında yer almaktadır. Bu açıdan tarihe doğru çalışmak çok önemli olmaktadır.

            KPSS Önlisans tarih nasıl çalışılmalı diye bir soru karşısında söylenecek en doğru şey, öncelikle tarihi anlamaktan geçer. Tarih çokça konuyu içerisinde barındıran ve yüzlerce bilgiye sahip bir alandır. Bu nedenle tarih çalışırken konuları doğru bir şekilde bölmek ve kendinize uygun ufak notlar almak çok önemlidir. Yani çalışmaya başlarken öncelikle Orta Asya Türk Tarihi, İslam Tarihi ya da Kurtuluş Savaşı ve Muharebeler dönemi diye konuları bölerek çalışın. Bir bölümü tam anlamıyla kafanızda oturtmadan diğer bölüme geçmeyin.

Bu şekilde adım adım ilerlendiği zaman, tarih konularını daha kolay anlamanız mümkündür. Tabi bunlarla eş zamanlı olarak bol bol soru çözülmesi gerekir. Çünkü, tarih dersinde pratikler ve soru mantıkları çok önemli olmaktadır. Bilindiği gibi tarih soruları genellikle 1,2,3 diye öncüllü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu öncüllü sorular bir anlamda daha zorluk yaşatmaktadır. Bu zorluklardan kurtulmanın yolu ise, tarih alanında bol bol soru çözümüne de önem vermekten geçer.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git