KPSS Önlisans Tarih Nasıl Çalışılmalı ?

2016 KPSS için önlisans mezunları çalışmalarına devam ederken özellikle Tarih konusunda sıkıntı yaşayan birçok önlisans mezunu Bu dersi nasıl ve ne şekilde öğrenebilecekleri üzerinde birçok yöntem denemektedir.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki herkesin çalışma stili ve öğrenebilme süreci farklılık gösterir. Bununla beraber Tarih dersinde başarılı olan adaylarla yapılan görüşmelrin çoğunda ortak özellik Bol bol soru çözülmesi olarak gösterilmektedir. Bu sebeple bizimde tavsiyemiz Tarih dersi için konuyu iyice çalıştıktan sonra farklı kaynaklardan olabildiğince bol bol çözümlü soru ve yapraklı test çözmekten geçer. Bunun yanısıra farklı denemelerden tarih kısmını çözerek eksiklikler not edilmeli ve Konu tekrarı yapılmalıdır.

Tarih’te önem vereceğiniz en önemli konular ise Osmanlı Devleti Kültür ve Medeniyet- Kurtuluş Savaşı- Genelgeler- ve TBMM ‘nin ilk açıldığı zamanlar olmalıdır Bu konulardan yaklaşık olarak 12-15 arası soru gelmektedir. Tarih’te toplam 27 soru geldiği gözönüne alınırsa bu azımsanamayacak bir sayıdır. Bu konuların yanısıra ÖSYM özellikle son senelerde Atatürk’ün okuduğu kitaplar, Atatürk’ün savaş arkadaşları ( Kazım Karabekir, Rauf Orbay, İsmet İnönü..) gibi konulardan sürpriz soru sorabilmektedir. Örneğin 2016 KPSS Lisans sorularını incelediğimizde oldukça ince bilgi isteyen sorular sorulduğunu görebiliriz.

Tarih’ten başarılı olmanın tek ve en önemli yolu konular hakkında bilgi sahibi olmaktır. ÖSYM eskiden olduğu gibi Tarih’te yoruma dayalı sorular sormamakta tam aksine direkt bilgiye yönelik soru sormaktadır, Yani Tarihte bilginiz yoksa soruları doğru çözebilmeniz çok zordur. Tarih dersinde bilgi sahibi olmak için de yapılması gereken şey bol bol soru çözmekten ve belli aralıkla tekrar yapmaktan geçer. Özellikle küçük ve önemli gördüğünüz noktaları not almanız ve bu notları belli aralıklarla okumanız faydanıza olacaktır..


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git