Kpss Önemi

Kpss Önemi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2010 yılındaki KPSS’ ye ait sınav sorularının sızdırılması iddiası nedeniyle soruşturma başlattı. Özellikle, genel kültür ve yetenek sınavına ait soruların sızdırılmasına ait kanıtların YÖK Denetleme Kurulunun raporunda da yer alması üzerine, ilgili dosya Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bölge İdari Mahkemesi ne iptal istemiyle gönderildi.

Bölge İdare Mahkemesi ne gönderilen 2010 KPSS dosyasında yer alan deliller, itiraflar dışında, sınav sorularının sızdırıldığını belirten TÜBİTAK raporunun da bu dosyada yer aldığı belirtiliyor.

TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda, sınav sorularının bir şüpheliye ait bilgisayarda, sınav tarihinden önce hard diskten silinmiş olarak bulunduğu tespitine yer veriliyor.

Ayrıca sınav sorularının silinmesiyle ilgili önemli isimlerden biri olan A. S. nin polise teslim olduğu bildirildi ve itirafçı olduğu belirlenen iki zanlının yazılı ifadeleri de Bölge İdare Mahkemesine kanıt olarak iletildi.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, eğer Bölge İdare Mahkemesi, 2010 yılında yapılan KPSS sınavının iptaline karar verirse, bu durum hali hazırda görevde bulunan binlerce memur için mağduriyet yaratacaktır. Çünkü memuriyetlerinin geçersiz kılınması kaçınılmaz olacaktır.

2010 yılında, eğitim bilimleri sınavına ait soruların sızdırıldığı tespit edilmiş ve iptal edilerek başka bir tarihte tekrar yapılmıştı. Fakat o dönemde genel kültür ve yetenek sınavına ait soruların sızmasıyla ilgili herhangi bulgu olmadığı gerekçesi ile bu sınav iptal edilmemişti. Ancak sınav adaylarından bazıları Bölge İdare Mahkemesi ne gitmiş ve sınavın iptali konusunda dava açmışlardı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git