KPSS Öğretmenlik sınavına giren aday sayısı azaldı

KPSS Öğretmenlik sınavına giren aday sayısı azaldı

Ülkemizde ilk olarak 2013 yılında uygulanmaya başlayan Öğretmenlik alan sınavına başvuran aday sayısında azalma yaşanıyor. 2013 yılında yapılan sınava 150 bin civarında aday başvururken;2016 da aday sayısı en yüksek sayıya ulaşarak 330 bine ulaştı 2017 de ise sınava giren aday sayısında %20 seviyesinde azalma olarak sınava giren aday sayısı 208 bine düştü.

Matematik ve Fen Bilgisinde Puanlar Düşük Kaldı

Sınava giren adayların büyük bölümü matematik ve fen bilgisi sorularında başarısız oldu. Adaylar matematik ve fen bilgisi alanlarının her birinden sorulan 50 soru da ortalama 11 doğru yanıt verdi. İlköğretim öğretmenlik sınavında matematik sorularındaki net sayısı ise 16 olarak gerçekleşti, mevcut durum sınavda sayısal bölüm için genel bir başarısızlık olduğunu ortaya koyuyor.

Sınav Başarısı Genelde Düşük

Sınava başvuran adayların başarı seviyesi sadece sayısal alanda değil, genel olarak düşük kaldı. Türk dili alanında doğru sayısı 18 de kalırken, tarih alan sınavında 20 coğrafyada 24 olarak gerçekleşti. Aynı sınavda uygulanan din dersi sınavında doğru sayısı 29 İngilizcede 24 seviyesinde

Adaylar Durumdan Şikayetçi

Sınavda başarı seviyesinin düşük kalması dikkat çekerken sınava giren ve başvuru yapan adaylar ise sınavın Ülke genelinde sadece 17 İlde yapılmasından dolayı sınav alanlarına ulaşmakta zorluk yaşandığını ve katılımın bu nedenle düşük kaldığını ifade etti sınava başvurup ücret yatırmasına rağmen 42 bin kişi sınava girmedi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git