Kpss İle İlgili Her şey

Kpss İle İlgili Her şey

Soruların sızdırıldığı iddiası ve sınav iptali talebiyle açılan 2010 KPSS davası bölge İdari Mahkemesine intikal ettirilmiştir. Dava olumlu sonuçlanır, sınav iptal edilirse 2010 sonuçlarıyla memur ataması yapılmış olanları nasıl bir tehlike bekliyor soruları gündeme gelmiştir.

Soruların sızdırıldığı iddiası ile önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açmıştır. Başsavcılık 2010 KPSS dosyasını kanıtlarla birlikte, Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarının iptali için bölge İdari Mahkemesine göndermiştir. Dosyada YOK Denetleme Kurulunun bildirdiği kanıtlar ile soruların çalınmış olduğuna dair ifadeleri içeren TÜBİTAK raporu yer alınmaktadır. TÜBİTAK’ın verdiği raporda şüpheli bir kişinin bilgisayarında yapılan incelemede silinmiş olan hard diskte, soruların sınavdan önce bulunduğu belirtilmektedir.

Bu süreçte olayın kilit noktasında bulunan A.S. adlı kişinin polise teslim olduğu belirtilmiştir. Bölge idare Mahkemesine delil olarak sunulmuş iki itirafçının yazılı ifadeleri de bulunmaktadır. Davanın sonuçlanması, Bölge İdare Mahkemesinin sınav iptali kararı vermesi gerçekleşirse 827 bin kişinin katılmış olduğu 2010 KPSS sonuçlarına göre atamaları yapılmış 10 bin kadar memur adayının da haklarının geri alınması korkusu oluşmaya başlamıştır.

Ortalıkta zaman zaman dolaşan azı haberlerde ÖSYM’nin 2010 KPSS sınavını iptal edeceği belirtilmekteyse de bu doğru değildir. İptal kararını ancak mahkeme verebilmektedir. ÖSYM de idari bir yapı taşıdığı içi yapmış olduğu sınavı kaldırma ya da geri alma hakkına sahiptir. Sonuç olarak ataması yapılmış memurlar işini kaybetme korkusu yaşamakta ve çözüm beklemektedir.


Kpss İle İlgili Her şey Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. A diyor ki:

    Lise hemşirelik mezunuyum önlisansta farklı bi bölüm okudum önlisans kppssine girip hemşire olarak atanabilir miyim diplomam geçerli mi?

Sayfa başına git