KPSS Din Hizmetlileri Alan Testi Sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Din Hizmetlileri Alan Testi Sonuçları ne zaman açıklanacak? Sözlü sınav yapılacak mı?

KPSS DHBT lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyinde 4 Aralık 2016 da yapıldı. Daha önceden KPSS nin kendi öğrenim düzeylerinde yapılan genel kültür ve genel yetenek sınavlarına katılan adaylara, bu testte toplam 40 sorudan oluşan alan bilgisini sorgulamaya yönelik sorular sorulmuştur.. İlk testte bulunan 20 soru temel din bilgisi sorularından oluşmuş ve tüm eğitim seviyelerini kapsamaktaydı. Sınavın ikinci kısmı ve buna bağlı 20 soru ise adayların öğrenim düzeyine göre değişkenlik göstermiştir. Her düzeyde adayların genel yetenek ve genel kültür sınavlarından aldığı puanlar ayrı yarı 0,15 katsayısıyla, DHBT testin ilk bölümü 0,30 ikinci bölümü 0,40 katsayılarıyla çarpılıp toplam puan hesaplanacaktır.

DHBT sonuçlarının açıklanması ve KPSS ortaöğretim sınavına katılanlarla birlikte meraklı bekleyişi devam etmektedir. Ortaöğretim sınavlarının açıklanmasından sonra DHBT de hemen akabinde duyurulacaktır.

Diyanet işlerinde din hizmetlerine bağlı kadrolara atama yapılacağından bu sınav ÖSYM ile ortak çalışılarak yapılmıştır. Testleri yeterli puan alarak geçen adaylar Diyanet işleri başkanlığınca açıklanacak olan sözlü sınav tarihlerini, diyanet işlerinin sitesini takip ederek öğrenebilirler. Bu sene yapılacak olan alımlarda, daha önceden belirtilen kontenjan sayısının 3 katı kadar personel alımı yapılacağı söylenmektedir. Sözlü sınava katılabilmek için ise belirli bir puan aralığında olmak yetmiyor. Verilecek her unvan için sözlü gerekli yeterliliğin olduğunun kanıtlanması, yapılacak olan sözlü sınav sayesinde ortaya çıkmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git