Kpss Atamaları

Kpss Atamaları

2016 yılında DPB yayımladığı onay yazısına göre 19 Bin 500 kadro kurumlara dağıtılıyor. 2016 bütçesine göre Nisan ayında yapılması planlanmış olan kamu kurum ve kuruluşlarına kadro dağıtımları belli oldu.

Kurumlar ve kadro sayıları

19 bin 500 kadro kurumlara dağıtılıyor. Kamu kurumlarına ayrılmış olan 56 bin kadronun 5 bini öğretim üyelerine verildi. Kalan 51 bin kadronun 31 bin 450’si kamu kurumlarına Ocak ayında dağıtılmıştı. Öğretmen atamalarına 30 bin kadro ayrılacağı açıklanmıştı. 450 kadro ise devlet üniversitelerine ayrılmıştı. Geriye 19.550 kadro kalıyor. Onların da dağıtımının Nisan ayı içinde yapılacağı bildirilmişti.

Kadro dağıtımı ile ilgili daha önce yayınlanan bir haberimizde genel açıklamalara yer vermiştik.

Kadrolar hangi atamaları kapsayacak?

Personel sayıları 14 Mart’tan beri DPB’da toplanmaya başlamıştı.1 Haziran’da ise ÖSYM’ye tercih kılavuzları gönderilecek. Öncesinde kadro talepleri kurumlar tarafından 13 Mayıs’a kadar DBP’ye iletilecek. Söz konusu 19.550 kadronun kaç tanesinin 2016/1 KPSS atamaları kapsamında olacağı henüz net değil. Tercih kılavuzunun yayımlanmasından netleşmesi bekleniyor.

Kadrolar nakilleri?

Kurumlar kadrolarını nakiller yoluyla değerlendirebilmektedir. Atama dışında naklen farklı bir kurumdan personel almalarının yolu açıktır. Kurum bunu kendine ayrılan atama sayısı dâhilinde yapabilmektedir. Bu konuda üniversiteler önde gitmektedir.

Boş kadrolar nasıl değerlendirilecek?

Kurumların boş kadrolarını nakille doldurmaya çalışması atama bekleyenlerin şansını azaltmaktadır. Hal böyle olunca kurumların personel nakil hakkı sınırlı tutularak atama bekleyenlerin umudu boşa çıkarılmamış olacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git