Kpss Atamaları Kalkıyor Mu?

Kpss Atamaları Kalkıyor Mu?

Milyonlarca insanın umut bağladığı KPSS, devletin memur alımı yapmak için şart koştuğu bir sınavdır. Her yol orta öğretim ve lisans düzeyince yapılan bu sınava milyonlarca aday katılmakta ve büyük bir çoğunluğunun puan alıp, sınavları geçerli sayılmaktadır. Ancak buna rağmen devlet yeterince alım yapmadığı için özellikle öğretmen adayları açıkta kalmaktadır.

Milyonlarca kişinin memur olma hayalini suya düşüren bu uygulama, her yıl birçok adayın toplanıp kampanya düzenlemesine rağmen bir sonuç getirmemiştir. Merkezi memur atamaları yüksek puandan düşük puana göre bir sıralamayla yapılmasına rağmen, neredeyse 100 tam puan alan adaylar açıkta kalırken, 50 alan bir İlahiyat fakültesi mezunu, bu puanla atanabiliyor. Bu durumda birçok kişinin haksızlığa uğradığını düşünmesi ve İlahiyat mezunlarına uygun kontenjanlar açıldığı halde, diğer alanlarda kontenjan açılmaması durumu milyonlarca kişinin mağdur olmasına yol açmaktadır.

Sosyal medyadan örgütlenen KPSS mağdurları da seslerini devlete duyuramamaktadır. EKPSS sınavında da, engelli ve şehit yakınlarına öncelik tanındığından birçok meslek grubu (psikolog, sosyolog gibi) açıkta kalmaktadır. Üstelik merkezi yerleştirme yerine, sınavsız ya da mülakatla devlet memur alımları çok fazla yapıldığından merkezi yerleştirme neredeyse hiç tercih edilmemeye başlanmıştır. Taşeron alımların hala devam ettiği ve torpil iddialarının sürekli var olduğu KPSS atamalarının merkezi sistemle yapılmaması birçok yüksek puan alan adayın açıkta kalmasına ve haksız bir şekilde işsizlik yaşamasına neden olmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git